Rondo Matecznego będzie gotowe przed końcem wakacji

Ostatni tydzień wakacji to czas intensywnych prac na drogach, by zdążyć z zakończeniem najbardziej uciążliwych robót przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Wśród wielu prowadzonych w ostatnim czasie remontów i modernizacji najtrudniejszym wyzwaniem była organizacja prac na rondzie Matecznego. Termin został wybrany w taki sposób, by natężenie ruchu było możliwie jak najmniejsze. Tym bardziej, że wykonawca ma za zadanie nie tylko wymienić nawierzchnię jezdni, ale też odcinek torowiska tramwajowego, co wymusiło skrócenie tras i zmiany w rozkładach. W przejazdach drogowych pojawią się prefabrykowane płyty torowe, które pozwolą wyeliminować problem uszkodzeń nawierzchni.

– Prace na samej tarczy ronda ruszyły w połowie sierpnia i przebiegają planowo. Zakończymy je przed rozpoczęciem roku szkolnego – zapowiada Magdalena Piotrowska, kierownik działu utrzymania dróg z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Po wykonaniu prac po północnej stronie ronda wykonawca przeniósł się na stronę południową, czyli jezdnię w stronę ul. Kamieńskiego. Ruch dwukierunkowy odbywa się jezdnią północną.

Dłuższa lista

Prace na rondzie Matecznego to część zakrojonego na znacznie większą skalę programu modernizacji nawierzchni, realizowanego dzięki środkom przyznanym dla Krakowa w związku z organizacją igrzysk europejskich.

Przed końcem wakacji nowa nawierzchnia pojawi się jeszcze m.in. na południowej jezdni ul. Wybickiego. O ile nie przeszkodzą w tym warunki atmosferyczne, drogowcy pojawią się tam w noce z 25 na 26 sierpnia oraz z 26 na 27 sierpnia.

Z początkiem września zakończą się prace na al. Krasińskiego. Tam również najbardziej uciążliwe roboty prowadzone są nocami, by minimalizować utrudnienia dla mieszkańców. Z kolei na ul. Kobierzyńskiej nocami drogowcy wymieniają nawierzchnię na odcinku od Rostworowskiego do Zalesie (obowiązuje wtedy ruch jednokierunkowy, który nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej). W ciągu dnia wykonują prace brukarskie nie powodując większych zmian.

W ostatnich dniach sierpnia nowa nawierzchnia ma się pojawić także na ul. Mościckiego w Nowej Hucie. W piątek 26 sierpnia nawierzchnia zostanie sfrezowana, natomiast w dniach 29-30 sierpnia układany będzie nowy asfalt – w trakcie tych prac obowiązywać będzie jeden kierunek ruchu od al. Róż do ul. Obrońców Krzyża.

Ulic, na których trwają roboty związane z modernizacją nawierzchni, jest znacznie więcej. Część z tych zadań dobiega już końca, część dopiero się rozpoczyna. To m.in. ulice Straszewskiego, Szlak, Józefitów, Lea, Olszanicka, Rzepichy, Orla, Dobczycka, Herberta, Półłanki, Poległych w Krzesławicach.