Rowerzyści zyskali ścieżkę wzdłuż Piastowskiej [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prowizoryczna, ale jest. Od środy na ulicy Piastowskiej rowerzyści mogą korzystać z nowego fragmentu wydzielonej drogi dla rowerów. Została ona wyznaczona w miejscu, w której do tej pory parkowały samochody.

Chodzi o fragment pętli wokół Błoń. O ile wzdłuż al. 3 Maja i ul. Focha piesi, rolkarze i rowerzyści mają do dyspozycji szerokie aleje, o tyle ulica Piastowska była problematycznym odcinkiem. – Aby zrobić okrążenie trzeba było po przejechaniu ul. Focha i al. 3 Maja odcinek ul. Piastowskiej przejść albo przejechać ostrożnie wąskim chodnikiem, mijając pieszych, rolkarzy i zaparkowane samochody – tłumaczy Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Rolkarze zyskali, kierowcy stracili

Teraz to miejsce się zmieniło. Nie tylko dlatego, że płyty chodnikowe zostały zastąpione gładką asfaltową nawierzchnią – co jest spełnieniem podnoszonych od dawna postulatów rolkarzy. Chodzi też o to, że wzdłuż chodnika wyznaczono drogę dla rowerów.

Z nowego rozwiązania z pewnością nie będą zadowoleni kierowcy samochodów, którzy w ten sposób stracili miejsca parkingowe. O tym, że są one planowane do likwidacji, informowaliśmy jeszcze w 2015 roku. Miały one jednak zniknąć w ramach większej inwestycji, polegającej na gruntownej przebudowie tego ciągu. Po powstaniu Zarządu Zieleni Miejskiej plany się jeszcze rozrosły – miasto chce zrewitalizować wszystkie alejki wokół Błoń, od nawierzchni przez ławki po oświetlenie (pisaliśmy o tym TUTAJ). Plany te jednak będą realizowane etapami, w miarę uzyskiwania środków w budżecie.

Tymczasowe rozwiązania są najtrwalsze

Nowej ścieżki z pewnością nie można nazwać idealnym rozwiązaniem. Od jezdni oddzielają ją separatory i plastikowe słupki, a od chodnika – krawężnik. Gruntowna przebudowa zakładała zrównanie wysokości ścieżki z chodnikiem, tak by powstał podobny ciąg, jak wzdłuż al. 3 Maja. Skoro jednak miasto zdecydowało się na tańsze rozwiązanie, można się spodziewać, że plany większych zmian w tym miejscu odsunęły się w dalszą przyszłość.

Wyznaczenie ścieżki rowerowej było w tym miejscu możliwe tylko od strony jezdni. Błonia objęte są ochroną konserwatorską i zmniejszenie ich powierzchni na potrzeby budowy nie wchodzi w grę.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
comments powered by Disqus