Rusza nabór prac na Krakowski Salon Sztuki. Na zwycięzcę czeka 20 tys. zł

Tak wyglądał Krakowski Salon Sztuki w 2018 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
7 czerwca startuje nabór prac na kolejną edycję Krakowskiego Salonu Sztuki.

Kto może wystawić w nim swoje prace? Artyści związani z Krakowem –m.in. amatorzy, profesorzy, studenci, rzeźbiarze, malarze, graficy. Każdy może nadesłać pocztą zgłoszenie na adres fundacji F.A.I.T (Fundacja Artyści Innowacja Teoria) lub za pomocą formularza dostępnego na stronie www.krakowskisalonsztuki.pl do 16 lipca. Chociaż technika i forma nie mają znaczenia, jest jeden warunek: proponowane prace nie mogą być starsze niż rok.

Spośród wszystkich zgłoszeń zostaną wybrane te, które w listopadzie zobaczymy na wystawie w Pałacu Sztuki przy placu Szczepańskim. Organizatorem wydarzenia jest fundacja F.A.I.T i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Ma być różnorodnie

– Zależy nam na różnorodności, bo chcemy pokazać pełne spektrum powstającej w naszym mieście sztuki. Nie będziemy wyciągać ze wszystkich prac jednego tematu, wedle obowiązujących trendów. Sztuka jest bardzo różna i nie trzeba o niej mówić tym samym językiem – zaznacza Magdalena Kownacka z fundacji F.A.I.T.

Gaweł Kownacki z F.A.I.T dodaje, że „nie jest to kolejna międzynarodowa impreza, na którą zapraszamy gości ze świata”. – Wręcz przeciwnie. Wychodzimy od tego, kogo i co mamy do dyspozycji tu, na miejscu – zaznacza Kownacki. – To nie jest wystawa kuratorska, bo w całej inicjatywie chodzi o to, aby artyści spotkali się z publicznością.

Spotkanie artystów i mieszkańców

Dlatego tegoroczna edycja – podobnie jak poprzednia – ma się skupić na „towarzyskości”. Z jedną różnicą. Rok temu punktem odniesienia były oficjalne salony, podczas których przeglądowe wystawy prezentują najnowsze trendy w sztuce. Tym razem organizatorów interesują raczej salony prywatne, prowadzone przez panie domu pod koniec XIX wieku.

– W takim formacie można się poczuć bezpiecznie i swobodnie. Zależy nam na tym, aby projekt był otwarty, tworzył przestrzeń wyzbytą sztywności instytucjonalnej, nie było w nim mówienia z pozycji autorytetu – tłumaczy Kownacka. – W końcu taka forma życia towarzyskiego nie kończyła się na jedzeniu śniadań czy piciu herbaty w miłym gronie, ale umożliwiała międzypokoleniową wymianę.

W tym roku selekcji prac – oprócz Magdaleny i Gawła Kownackich – dokonają krytyk i kurator Arkadiusz Półtorak oraz reżyserka i scenarzystka Anka Sasnal. Druga edycja Salonu potrwa od 15 do 24 listopada i zostanie zakończona przyznaniem nagród i aukcją.

Jurorzy salonu przyznają Grand Prix i wyłonią zwycięzców w czterech kategoriach: Obraz, Obiekt, Dzieło Medialne i Działanie Roku. Laureat głównej nagrody otrzyma 20 tys. zł, a nagrodzeni w poszczególnych kategoriach po 6000 zł. Dodatkowo, w trakcie gali poznamy laureata Stypendium Twórczego im. Wojtka Falęckiego.

W poprzedniej edycji Krakowskiego Salonu Sztuki pokazano prace 116 uczestników i uczestniczek wybranych spośród 444 zgłaszających prace artystów. W ciągu 10 dni trwania wystawy Pałac Sztuki odwiedziło 5500 osób.

comments powered by Disqus