Za siedem i pół miliona złotych ma zostać wyremontowany Rynek Podgórski. Inwestycja ta została podzielona przez urzędników na dwa etapy. Wszystkie prace budowlane związane z modernizacją głównego placu Podgórza mają się zakończyć do końca maja 2016 roku.
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zamierza w końcu odnowić Rynek Podgórski oraz przylegające do placu ulice. Rozpisany przed miesiącem przetarg zakończył się sukcesem. Zwycięzca za wykonane zlecenie dostanie z budżetu miasta kwotę prawie siedmiu i pół miliona złotych.
Po protestach rozpisali kolejny przetarg
To już drugi przetarg na przebudowę Rynku Podgórskiego sfinalizowany przez urzędników ZIKiT. Poprzedni projekt modernizacji placu został oprotestowany przez okolicznych mieszkańców, aktywistów miejskich oraz środowiska architektów. Przeciwnicy pierwszej koncepcji nie chcieli zgodzić się na urządzenie Rynku w stylu neogotyckim. Dla przypomnienia, dominującym elementem w rejonie placu jest kościół św. Józefa, który został wybudowany na początku XX wieku i jest jedną z najpiękniejszych budowli neogotyckich w Polsce. Jednak protestujący zwracali urzędnikom uwagę na otaczające plac kamienice, które – za paroma wyjątkami – reprezentują styl klasycystyczny.
Zdanie mieszkańców akurat w tej sprawie okazało się decydujące i Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu pierwszego czerwca zeszłego roku unieważnił zamówienie na wykonanie koncepcji architektonicznej oraz wykonania prac budowlanych. Michał Pyclik z ZIKiT ma nadzieję, że nowy projekt spełni oczekiwania mieszkańców oraz środowisk naukowych i konserwatorskich.
Prace za siedem i pół miliona złotych
– Zwycięzca przetargu będzie musiał teraz stworzyć koncepcję przebudowy – informuje Pyclik z ZIKiT-u. Przedstawiciel jednostki miejskiej zaznacza, że wszystkie projekty i propozycje muszą być uzgadnianie z odpowiednimi organami, jak np. konserwator zabytków czy plastyk miejski. – Rynek ma stać się wielofunkcyjną przestrzenią miejską, dostępną bez żadnych przeszkód dla niepełnosprawnych – dodaje urzędnik.
Jak będzie wyglądać plac za trzy lata? Tego na razie się nie dowiemy. – Wykonawca ma czas, aby przygotować i upublicznić wizualizację – wyjaśnia Pyclik. Urzędnicy ZIKiT-u zgodzili się, żeby Rynek Podgórski był przebudowany w dwóch turach. Pierwszy etap miałby obejmować renowację jezdni wokół placu, a drugi dotyczyłby samej płyty Rynku. – To wszystko ma na celu przyspieszenie modernizacji – tłumaczy przedstawiciel ZIKiT-u.
Z placu znikną kioski oraz sadzawka
Urzędnicy postanowili, że w przestrzeni placu najważniejszym elementem ma być historyczna studnia. – Przewidujemy likwidację aktualnie istniejących kiosków – zdradza Pyclik. Inwestor, czyli ZIKiT, chce również usunięcia z płyty Rynku sadzawki, której stan techniczny pogarszał się z roku na rok. Wykonawca został zobowiązany również do obniżenia zabudowania podziemnej toalety miejskiej. – Obecny murek zniknie z krajobrazu placu. Proponujemy, aby pewne fragmenty zastąpić np. płytami szklanymi. Jednak to wykonawca będzie musiał wybrać, które elementy będą w przyszłości bardziej praktyczne – mówi Michał Pyclik.
Wykonawca, firma Sko-Bud, po podpisaniu umowy z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu przygotuje projekt odnowy Rynku Podgórskiego. Prace budowlane powinny rozpocząć się w przyszłym roku, po uzyskaniu pozwolenia na budowę.