Rzeźby XX i XXI wieku wzbogaciły wnętrze Muzeum Narodowego [ZDJĘCIA]

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Od 3 czerwca w gmachu głównym Muzeum Narodowego zwiedzający mogą zobaczyć nową wystawę „XX+XXI. Rzeźba”. Prezentuje ona 33 prace wybitnych artystów, takich jak Ursula von Rydingsvard czy Bronisław Chromy.

Nowa ekspozycja stanowi część Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. To ostatnia w kolejności zwiedzania sala, spinająca wielowątkową historię polskiej rzeźby nowoczesnej w jedną całość. Przedstawia bowiem dzieła, które powstały już po połowie XX wieku oraz w czasach współczesnych.

Przestrzeń i cielesność

Na wystawie możemy zobaczyć trzy akty kobiece Katarzyny Kobro. Prezentują one dwa z głównych tematów rzeźby powojennej. Chodzi o cielesność oraz przestrzeń.

– Ma to związek z zainteresowaniem osiągnięciami nauki i techniki, które wówczas charakteryzował ogromny postęp – w erze pierwszych lotów w kosmos wydawało się, że możliwości człowieka są nieograniczone. Taki stan rzeczy wpłynął również na pojmowanie rzeźby, która przestała być jedynie kompozycją samą w sobie, a zaistniała w obustronnej relacji z przestrzenią: jest przez nią kształtowana i oddziałuje na nią – twierdzi kuratorka wystawy Agata Małodobry.

Rewolucyjną zmianą w sztuce XX wieku jest nie tylko ruch, ale także światło oraz nowe materiały m.in. poliester, bandaże, elementy uzbrojenia, ubiorów i zabawek. Prezentowane rzeźby ujawniają więc bogactwo sztuki naszych czasów.

Autorami dzieł są słynni artyści, tacy jak Ursula von Rydingsvard, Bronisław Chromy, Katarzyna Kobro, Marian Szulc, Maria Pinińska-Bereś, Jerzy Bereś, Zuzanna Janin, Krzysztof M. Bednarski, Piotr Bożyk, Alina Szapocznikow, Barbara Zbrożyna, Wanda Czełkowska czy Barbara Falender.

600 dzieł sztuki

„XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej” to największy projekt wystawienniczy i inwestycyjny Muzeum Narodowego w 2021 roku. Ekspozycja ta ukazuje kierunki i tendencje w sztuce polskiej ostatnich 120 lat. Do dyspozycji zwiedzających jest 12 sal, w których znajduje się łącznie 600 dzieł sztuki.

Ostatnia z nich, poświęcona rzeźbie od połowy XX wieku do czasów współczesnych, została udostępniona 3 czerwca. W dzień otwarcia prof. Andrzej Szczerski – Dyrektor MNK oraz Wojciech Dąbrowski – Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej podpisali umowę na temat mecenatu kultury i współdziałania z MNK.

– Nasza współpraca zaowocowała otwarciem sali rzeźby w ramach Galerii, jak również szeregiem dodatkowych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, w tym przygotowaniami wystawy prac Tamary Łempickiej. Jestem przekonany, że  przyczynimy się do upowszechnienia wizerunku muzeum jako miejsca otwartego i przyjaznego dla publiczności, proponującego nowe, interesujące projekty – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.