Salut wodny i czerwony dywan na powitanie Turkish Airlines. Kraków 343. połączeniem w siatce przewoźnika [ZDJĘCIA]

fot. Eryk Ruta/LoveKrakow.pl

1 maja narodowe tureckie linie lotnicze Turkish Airlines zainaugurowały połączenie między Stambułem a Krakowem. – Kraków jako stolica Małopolski był dotąd największym regionem, którego nie obsługiwał ten przewoźnik – powiedział Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Loty pomiędzy Stambułem a Krakowem będą się odbywały w poniedziałki, środy i piątki. Ceny biletów zaczynają się od 255 dolarów. Kraków i Stambuł został połączony dzięki współpracy Turkish Airlines i Polskich Linii Lotniczych LOT. Pierwszy samolot polskiego przewoźnika odleciał z Balic 27 kwietnia.

Turkish Airlines powstały w 1933 roku. Początkowo dysponowały pięcioma samolotami i zatrudniały mniej niż 30 osób. Dziś są linią lotniczą z 413 maszynami pasażerskimi i cargo, która dociera do większej liczby krajów niż jakakolwiek inna na świecie. Kraków jest drugim polskim miastem, po Warszawie, które obsłuży przewoźnik. – Dla nas to istotny rok, w którym świętujemy stulecie powstania Republiki Turcji i wzajemnych stosunków obu krajów – podkreślił Cengiz K. Firat, ambasador Turcji w Polsce.

Potencjał gospodarczy i turystyczny

Dodał, że wartość współpracy gospodarczej Turcji i Polski wynosi obecnie 11 mld dolarów, a w ubiegłym roku do Turcji podróżowało 1,2 mln polskich turystów. – W tym notujemy wzrost o 50 procent, a nie przekroczyliśmy jeszcze połowy roku – podkreślił ambasador.

Prezes Kraków Airport zwrócił uwagę, że Kraków jako stolica Małopolski był dotąd największym nieobsługiwanym rynkiem przez nowego przewoźnika. – Kraków jest bardzo ważnym punktem biznesowym Europy i świata, a o sile turystycznej jego matki nie trzeba nikogo przekonywać – stwierdził Radosław Włoszek. – Uruchomienie połączenia jest niezwykle istotne dla Kraków Airprot, miasta, regionu i oczywiście pasażerów – dodał.