Dzięki szeregu inwestycji Wodociągi Miasta Krakowa są już w dużym stopniu samowystarczalne energetycznie.
Miejska spółka zmierza w stronę samowystarczalności energetycznej i zmniejszenia zużycia energii. Każdego roku przeznacza na ten cel miliony złotych.
W oczyszczalni ścieków „Płaszów” i „Kujawy” Wodociągi Miasta Krakowa produkują energię elektryczną i ciepło, które potem sami wykorzystują. Gospodarka o obiegu zamkniętym to element strategii miejskiej spółki, która dąży do spełnienia 100 proc. zapotrzebowania na energię w sposób samowystarczalny.
Głównym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej i ciepła w wyżej wymienionych oczyszczalniach ścieków jest proces kogeneracji, czyli w tym przypadku spalania biogazu, który powstaje w wyniku fermentacji osadów ściekowych. Wodociągi Miasta Krakowa podają, że wygenerowana w ten sposób energia elektryczna pokrywa 50 proc. zapotrzebowania oczyszczalni Kujawy i 20 proc. oczyszczalni Płaszów oraz od 70 do nawet 100 proc. zapotrzebowania na energię cieplną zakładów.
Pozyskiwanie energii w oczyszczalniach jest możliwe między innymi dzięki inwestycjom w turbiny. W Płaszowie do produkcji energii z metanu wykorzystuje się turbiny gazowe, które pozwalają pokryć w całości roczne zapotrzebowanie węzła odwadniania osadów ściekowych. Zakład generuje również energię przy pomocy turbiny zamontowanej na odpływie ścieków oczyszczonych. To pozwala na odzysk około 10 proc. energii zużytej na pompowanie ścieków.
Wodociągi Miasta Krakowa zainstalowały także pierwszą w Polsce specjalną turbinę na tranzycie wody z Zakładu Uzdatniania Wody Raba w Dobczycach, która odzyskuje ok. 20 proc. energii zużytej na pompowanie wody do procesu uzdatniania.
Na terenie oczyszczalni w Płaszowie produkuje się też energię z fotowoltaiki, która pokrywa zapotrzebowanie zaplecza administracyjnego i socjalnego zakładu. We flocie samochodowej spółki znajdują się też elektryczne pojazdy zasilane z energii pozyskanej w oczyszczalniach.
Gala LoveKraków.pl, podczas której nastąpi wręczenie nagród w dziesięciu kategoriach, odbędzie się w piątek (21 października) o godz. 18.