Setki krakowian na Dniu Otwartym Ekospalarni

fot. Eryk Ruta/LoveKraków.pl

Początek jesieni w Krakowie to jedna z niewielu okazji w roku, kiedy można zobaczyć od środka krakowską Ekospalarnię w Nowej Hucie. W ciągu jednego Dnia Otwartego nawet 1000 mieszkańców poznaje proces przetwarzania odpadów sprowadzanych z całego miasta.

W sobotę, 8 października, odbył się po raz kolejny Dzień Otwarty w krakowskiej Ekospalarni. Bezpłatne autobusy co pół godziny (od 10 do 16:30) dowoziły mieszkańców z pl. Centralnego do zakładu i z powrotem. Wszystkie miejsca zostały „wyprzedane”, a właściwie zarezerwowane, bo wydarzenie było bezpłatne. W ciągu jednego Dnia Otwartego Ekospalarnię odwiedza od 800 do 1000 gości. W ciągu roku jest to 7-8 tys. odwiedzających.

Eksperymenty i atrakcje

Po przyjeździe na miejsce na gości czeka specjalna sala edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Znajdziemy tam różnego rodzaju stoiska eksperymentalne. Uczestnicy mogą wytworzyć prąd elektryczny przy użyciu własnych mięśni, złożyć samodzielnie filtr, pobawić się suchym lodem czy zrobić własną pszczołę. Przypomnijmy, że na terenie zakładu znajduje się pasieka licząca pięć uli z ponad 400 tys. pszczół.

Tradycyjnie już na Dniu Otwartym Ekospalarni znajdziemy stoisko Budżetu Obywatelskiego, gdzie możemy oddać swój głos na kilka z ponad 550 projektów.

Zwiedzanie

Wycieczki po Ekospalarni odbywają się co 15 minut. Przewodnik przedstawia nam cały proces przetwarzania i spalania odpadów w zakładzie – od przyjazdu śmieciarki po wywóz popiołu.

Oprowadzanie zaczyna się od przedstawienia budowy fabryki, która trwała 2 lata. Koszt budowy Ekospalarni wyniósł 666 mln zł, z czego ponad połowa środków pochodziła z dotacji Unii Europejskiej.

Następnie przechodzimy do bram, gdzie przyjeżdżają śmieciarki i wyładowują śmieci do bunkra. Dziennie do zakładu przyjeżdża ok. 100 pojazdów z 1000 ton odpadów. Przewodnik opisuje cały schemat działania Ekospalarni – od dostarczenia śmieci, przez wprowadzenie ich na tzw. ruszt i spalanie, pozyskiwanie energii elektrycznej, po wywiózł popiołu w cysternach.

Fabryka jest w stanie przetwarzać ok. 240 tys. ton śmieci rocznie. Energii elektrycznej jest tutaj wytwarzane tyle, ile zużywają w tym czasie wszystkie krakowskie tramwaje (tj. 65 tys. MWhe). Ekospalarnia wytwarza również energię cieplną, która trafia do MPEC-u i stanowi 10 proc. zapotrzebowania systemu ciepłowniczego miasta (tj. 280 tys. MWht).

Podczas zwiedzania wchodzimy też na halę kotłów, gdzie możemy dostrzec przez szybkę proces spalania odpadów na ruszcie. Temperatura spalania wynosi ok. 950 stopni Celsjusza.

Obejrzyjcie zdjęcia z Dnia Otwartego Ekospalarni i skorzystajcie z okazji w przyszłym roku!