"Słowa nienawiści zatruwają wyobraźnię i otępiają sumienia". 74. rocznica wyzwolenia Auschwitz

fot. Jarosław Praszkiewicz/Muzeum Auschwitz

Dziś przypada 74. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjne i zagłady Auschwitz-Birkenau. Ponad 50 byłych więźniów Auschwitz, przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych spotkało się na terenie byłego obozu.

Świadkom historii towarzyszyli m.in. Premier RP Matusz Morawiecki, Wicepremier Beata Szydło, przedstawiciele władz państwowych Polski, premier landu Nadrenia Północna-Westfalia Armin Laschet, ambasadorowie i dyplomaci, przedstawiciele duchowieństwa, władz regionalnych, samorządów, pracownicy muzeów i miejsc pamięci.

W czasie obchodów głos zabrali dwaj byli więźniowie obozu: Janina Iwańska oraz Leon Weintraub, którzy opowiedzili swoje tragiczne historie i to jak udało im się przeżyć tragedię obozu. 

Wzruszające i poruszające słowa wygłosił dyrektor Muzeum Auschwitz, Piotr Cywiński. – Na początku było słowo. A potem, gdy było już u ludzi, okazało się, że słowo potrafiło także niszczyć. I dziś słowa mają swoją moc. Jakże niszczycielską. W Internecie, w dyskusji, na forum, w komentarzach. W mediach, tytułach, podpisach. W zestawieniach pojęć, gdy ukazuje się ludzi biednych, zastraszonych, uciekających… z zarazkami i chorobami – mówił dyrektor.

– Słowa nienawiści zatruwają wyobraźnię i otępiają sumienia. Może dlatego tak wielu milczy wobec zła. Cały niemalże świat milczał wobec zeszłorocznego ludobójstwa w Birmie. Słowa nienawiści tworzą nienawiść. Słowa dehumanizacji odczłowieczają. Słowa gróźb zwiększają zagrożenie. Dlaczego więc nie uczymy o tym w szkołach? Dlaczego więc nasze prawo tworzy na to przyzwolenie?  Dlaczego homilie to przemilczają? Dlaczego media używają języka wojny dla opisania pokoju? Już zaczęliśmy za to płacić. W Polsce, w Europie, na świecie – powiedział Piotr Cywiński.

Druga część uroczystości miała miejsce pod Pomnikiem Ofiar Obozu na terenie byłego Auschwitz II-Birkenau. Rabini oraz duchowni różnych wyznań chrześcijańskich wspólnie odczytali psalm 42 z Księgi Drugiej Psalmów, a uczestnicy ceremonii złożyli przy pomniku znicze upamiętniające ofiary Auschwitz.

comments powered by Disqus