Soyka zaśpiewa Tryptyk Rzymski

Na wtorkowej specjalnej konferencji prasowej w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II odbył się mini-recital Stanisława Soyki. Artysta fragmentami tryptyku Rzymskiego niejako zareklamował pełny koncert, który odbędzie się dziś o godzinie 20 w Bazylice Mariackiej.

Kraków wart koncertu

Stanisław Soyka zagrał pełne cztery utwory, w tym dwa wiersze – Czesława Miłosza oraz Jarosława Iwaszkiewicza. Jednak najważniejszymi kompozycjami były poematy Jana Pawła II z tomiku „Tryptyk Rzymski”. Całość będzie można usłyszeć w Krakowie oraz 26 kwietnia w Rzymie. – To, że dzisiaj gramy w Krakowie jest dla nas ważne, bo występowaliśmy tutaj pół roku temu i dobrze też wykonać pewnego rodzaju próbę przed koncertem w Rzymie, gdzie pierwszą część zaśpiewam po włosku – powiedział Stanisław Soyka.

– Najważniejszym w tym projekcie jest koncert w Rzymie, w kościele, który może pomieścić nawet 1000 osób. Wskazał go sam kardynał Stanisław Dziwisz. Pomyśleliśmy sobie, że warto zorganizować podobny koncert w Krakowie – opowiedział o kulisach przedsięwzięcia Ireneusz Raś.

Bliżej tajemnicy Boga

Koncerty poprowadzą Magdalena Wolińska-Ried oraz dziennikarz Marek Zając. – Cieszymy się, że poprowadzimy te dwa koncerty – stwierdziła żona gwardzisty szwajcarskiego, swego rodzaju honorowej ochrony Watykanu. – W Rzymie będą obecni dawni współpracownicy Ojca Świętego, lekarz i sanitariusze, którzy opiekowali się papieżem.

Marek Zając powiedział, że te koncerty to doskonała forma przygotowania się i do świąt Wielkanocnych, i do kanonizacji. – Jestem głęboko przekonany, że koncert to doskonała forma przygotowania do wielkiego wydarzenia, jakim jest kanonizacja Jana XXIII oraz Jana Pawła II. Kiedyś w październiku 1978 roku Karol Wojtyła patrzył na freski Michała Anioła, które były próbą zmierzenia się z tajemnicą Boga. I co się stało? Powstało kolejne dzieło – "Tryptyk Rzymski", poezja. I to był wielki szok, bo raz pierwszy papież wydał dzieło poetyckie. Nie wszystkim mogło się to podobać. I mamy teraz trzecie ogniowo mierzenia się z tajemnicą – muzykę. A więc sztuki plastyczne, poezja, a teraz muzyka. Poprzez te dary możemy zbliżyć się do tajemnicy Boga – powiedział dziennikarz.