Spotkania z autorami i dyskusje. W weekend rusza festiwal reportażu Non-Fiction

Zdjęcie poglądowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ostatni weekend sierpnia w klubie Hevre na krakowskim Kazimierzu będzie można zapoznać się z tajnikami reportażu oraz literatury faktu. Wszystko za sprawą festiwalu Non-Fiction.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 26-27 sierpnia, w lekko zmienionej formule. Ze względów budżetowych festiwal potrwa o jeden dzień której. Mimo to nie zabraknie znanych gości i aktualnych, ważnych społecznie tematów.

Non-fiction 2023 pod hasłem „Nadzieja”

75 lat temu Władysław Tatarkiewicz, znany filozof i historyk sztuki, pisał, że „posiadanie znaczy mniej niż nadzieja”. I to właśnie wokół nadziei koncentrować się będzie program tegorocznej odsłony festiwalu.

– Czy możemy w ogóle żyć nadzieją na odwrócenie destrukcyjnych zmian, które zgotowały nam klasy posiadające? Czy jesteśmy w stanie skutecznie walczyć o powstrzymanie katastrofy klimatycznej, wodę, prawa wykluczonych, prawa zwierząt, etyczne i efektywne rolnictwo, nieumieranie na drogach, transport publiczny i własną tożsamość? I czy to reportaż może się przyczynić do zmian, które dają nadzieję na lepszą przyszłość? – pytają organizatorzy festiwalu, Stowarzyszenie Re-prezentacje.

Wszystkie spotkania w ramach tegorocznej edycji Non-Fiction odbędą się w krakowskim klubie Hevre. Na wydarzenia obowiązują wejściówki, jednak uczestnicy sami mogą zdecydować, ile i czy w ogóle chcą za nie zapłacić. Bilety będą dostępne w kwotach: 0, 5, 10 i 20 zł.

Wzorem ubiegłych lat, wszystkie spotkania będą tłumaczone na polski język migowy, a także transmitowane na Facebooku.

Spotkania z autorami i dyskusje

Festiwal zainauguruje dyskusja z udziałem Anny J. Dudek i Anny Pamuły pt. „Macierzyństwo po polsku”. Spotkanie rozpocznie się w sobotę o godz. 15:30, a poprowadzi je Paulina Małochleb. Następnie uczestnicy będą mogli posłuchać Tomasza Markiewki, który opowie o swoim reportażu „Nic się nie działo. Historia życia mojej babki”.

O tym, czy da się zmienić mentalność kierowców porozmawiają z kolei Olga Gitkiewicz i Bartosz Józefiak (autor książki „Wszyscy tak jeżdżą”). Pierwszy dzień festiwalu zwieńczy dyskusja „Walcząc o wodę” z udziałem Szymona Opryszka i Pawła Chodkiewicza.

Co czeka nas w niedzielę? O godz. 14:30 organizatorzy zapraszają na spotkanie z Martą Sawicką-Danielak, autorką książki „Ostatni Białystoker”, która powstała na podstawie rozmów z Benjaminem Midlerem. To ostatni znany żyjący, ocalały z białostockiego getta.

Później odbędzie się dyskusja pt. „Świnie. Biznes, polityka, cierpienie” z udziałem prof. Pauliny Kramarz, Dariusza Gzyry i Julii Daukszy. Uczestnicy festiwalu będą mogli także poruszyć temat zmian klimatu. Rozmowę poprowadzi Tomasz Borejza, a jej gośćmi będą prof. Magdalena Budziszewska i dr Jakub Jędrak.

Festiwal zakończy spotkanie z Patrycją Wieczorkiewicz, współautorką książki „Przegryw”. To pierwszy polski reportaż szeroko opisujący internetową społeczność inceli i przegrywów.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie nonfiction.pl.