Z wizytą u krakowskich artystów. Plenerowa wystawa fotografii Krzysztofa Marchlaka [ZDJĘCIA]

fot. Rafał Sosin/mat. prasowe MOCAK-u

Do końca sierpnia w przestrzeni miejskiej można oglądać wystawę fotograficzną Krzysztofa Marchlaka pt. „Sztuka to ja”. Ekspozycja poświęcona została krakowskim artystom.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza mieszkańców miasta i turystów do obejrzenia prac Krzysztofa Marchlaka. Są to portrety krakowskich malarek i malarzy różnych generacji zaprezentowane na citylightach w centralnych punktach miasta.

Prace można zobaczyć na przystankach m.in. pod Pocztą Główną, przy ul. św. Gertrudy, Starowiślnej, Basztowej czy Lubicz. Wybraliśmy miejsca, które znajdują się w węzłach komunikacyjnych i łatwo jest do nich dotrzeć. Często przejeżdżamy przez nie bez większej refleksji, a te fotografie pozwalają nam się zatrzymać i poznać bliżej krakowskich artystów – mówi Helena Postawka-Lech, kierowniczka Działu Promocji MOCAK-u.

Miejsca, w których rodzi się sztuka

Na wystawie zaprezentowanych zostało 12 fotografii Krzysztofa Marchlaka z cyklu „Sztuka to ja”.

– Projekt od samego początku powstawał z myślą o prezentacji w przestrzeni publicznej. Zależało mi na tym, aby mieszkańcy miasta i turyści mogli poznać bliżej artystów z Krakowa. Stąd też klucz doboru bohaterów wystawy. Z jednej strony wielopokoleniowość, a z drugiej krakowskość – wyjaśnia Krzysztof Marchlak, fotograf, malarz oraz twórca obiektów i instalacji artystycznych.

Dzięki ekspozycji zwiedzający mogą wejść w prywatną przestrzeń twórców, zaglądając do miejsc, w których rodzi się sztuka. Artyści pozują we własnych pracowniach, a funkcję scenografii pełnią ich dzieła.

– To był dla mnie pewien eksperyment, bo nigdy nie chciałem wiedzieć, jak wygląda dana pracownia przed wejściem do niej z aparatem. Dopiero na miejscu, rozmawiając z artystą i wykorzystując elementy znajdujące się w przestrzeni, tworzyliśmy wspólnie sytuację, która miała być sfotografowana. Sama pracownia jest dla mnie tak bogatą materią do działania, że stwierdziłem, iż nie potrzebuje nic więcej. Fakt istnienia tej wystawy w przestrzeni publicznej pozwala odbiorcom zobaczyć twarz artysty, jego prace i przestrzeń, w której pracuje. Ten pokaz jest więc wieloelementowy – opowiada Krzysztof Marchlak.

Bohaterowie ekspozycji

Zdjęcia w nieoczywisty sposób przybliżają każdą z postaci i jej temperament. Mają walor malarski – poprzez kompozycję, kolorystykę i światło nawiązują do dawnych mistrzów. – W procesie powstawania kompozycji finalnej zależało mi na tym, żeby sfotografowana sytuacja odzwierciedlała artystów – dodaje autor ekspozycji.

Na zdjęciach prezentowanych w przestrzeni miejskiej ukazani zostali: Tomek Baran, Dawid Czycz, Kamil Kukla, Agata Kus, Piotr Lutyński, Kinga Nowak, Justyna Smoleń, Beata Stankiewicz, Witold Stelmachniewicz, Zuzanna Szary oraz Małgorzata Wielek. Zwiedzający mogą zobaczyć również autoportret samego twórcy.

KRZYSZTOF MARCHLAK, AUTOPORTRET
KRZYSZTOF MARCHLAK, AUTOPORTRET

Fotografie ukazane na wystawie są oknami, portalami do wnętrza świata artystów. Są jak dziurki od klucza, przez które możemy podejrzeć fascynujące, bo prywatne przestrzenie, będące magicznymi miejscami, w których powstaje sztuka. Poza tym widzimy twarze artystów, a nie tylko ich dzieła – podkreśla Helena Postawka-Lech.

Rola współczesnej fotografii

Projekt „Sztuka to ja” nie tylko zwraca uwagę na krakowskich artystów i ich twórczość, ale także stanowi formę promocji fotografii jako ważnego medium sztuki współczesnej.

– To dopiero początek cyklu – zapowiada Krzysztof Marchlak, który w ostatnim czasie daje się poznać bardziej jako fotograf niż malarz. – Fotografia zaczęła dominować w mojej twórczości i do dzisiaj mnie fascynuje. Odkryłem wiele nowych rzeczy i to też w sztuce lubię. Nie zatrzymujemy się, ciągle szukamy nowych metod, rozwiązań, odkrywamy nowe możliwości materii, z którą pracujemy. Na ten moment fotografia jest mi bardzo bliska – podkreśla artysta.

Zdjęcia Krzysztofa Marchlaka można zobaczyć do 31 sierpnia na przystankach autobusowych lub tramwajowych w następujących lokalizacjach: ul. św. Gertrudy, ul. Starowiślna (Starowiślna 01 i Miodowa 01), ul. Piłsudskiego (Uniwersytet Jagielloński, Muzeum Narodowe 03), ul. Pawia (Politechnika 01), ul. Lubicz (Teatr Słowackiego 01, Rondo Mogilskie 10), ul. Kurniki (Dworzec Główny Zachód 09), ul. Długa (Pędzichów 01), ul. Dietla (Orzeszkowej 02), ul. Basztowa (Stary Kleparz 01).

Kuratorką ekspozycji, realizowanej w ramach Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Krakowa 2023, jest Delfina Jałowik.