Superścieżka powstanie etapami [WIZUALIZACJE]

Wizualizacje "Superścieżki" fot. Materiały prasowe

W najbliższych tygodniach ruszy przygotowanie dokumentacji dla budowy tzw. „Superścieżki” – terenu sportowo-rekreacyjnego pomiędzy rondami Grzegórzeckim i Mogilskim. Pierwsze prace mogą się rozpocząć pod koniec roku, ale na ostateczny efekt będziemy musieli poczekać kilka lat.

„Superścieżka” to pierwszy tego rodzaju projekt w Krakowie, przygotowany na podstawie konsultacji i warsztatów z udziałem mieszkańców. Z propozycją zagospodarowania fragmentu miejskiego terenu wyszedł jeden z deweloperów, a pomysł rozwinął się na całą długość alei Powstania Warszawskiego. To obecnie bardzo nieprzyjazny dla mieszkańców obszar, pełniący głównie rolę tranzytową, przedzielony ekranem akustycznym i w niewielkim stopniu umożliwiający odpoczynek.

Ideą „Superścieżki” jest jego ożywienie i przywrócenie mieszkańcom. Teren, który ma zostać zagospodarowany, to łącznie aż 5 hektarów. Chodzi bowiem nie tylko o sam wąski pas wzdłuż obecnego ciągu pieszo-rowerowego, lecz również o tereny przyległe, w większym lub mniejszym pozwalające na włączenie do całego projektu.

Przykładowo, skwer Eilego czy tereny sportowe wokół Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego zostaną w pełni przebudowane, ale już przy budynku urzędu miasta możliwe było tylko wyznaczenie wąskiego pasa. To zróżnicowanie jest na tyle istotne, że cały projekt podzielono na dziewięć obszarów. Część z nich należy do miasta, część do pięciu partnerów, którzy współpracują przy realizacji ścieżki.

Wzdłuż ulicy, oprócz zwykłego chodnika i ścieżki rowerowej, powstanie „ścieżka spokojnej komunikacji”. Znajdą się przy niej 92 ławki, ponad 100 nowych elementów oświetleniowych, i blisko 200 nowych drzew. Przy forcie, od strony ronda Mogilskiego, stanie drewniana scena, a na skwerze Eilego powstanie plac zabaw. Zniknąć ma ekran akustyczny, a nie wykluczone, że na drugą stronę al. Powstania Warszawskiego będzie można się dostać po nowym przejściu dla pieszych. Całość projektu można zobaczyć na załączonych wizualizacjach.

Etapy niezależne od siebie

Ponieważ poszczególne etapy są związane z powstawaniem nowych obiektów w tej części Grzegórzek, trudno jednoznacznie wskazać, kiedy cały plan „Superścieżki” zostanie zrealizowany. Jako datę zakończenia szacuje się 2019 rok. Więcej można powiedzieć o początku prac, bo w pierwszej kolejności rozpocznie je miasto, na terenach wokół KSOS. Załatwianie potrzebnych formalności ma ruszyć w najbliższych tygodniach, a prace mogą się zacząć jeszcze pod koniec tego roku.

– W tej chwili czekamy na informację od miasta, w jakim terminie będzie w stanie przeprowadzić postępowanie administracyjne. Szczegółowa koncepcja jest gotowa, ma przygotowany kosztorys. Jeśli chodzi o część realizowaną przez miasto, będzie to wymagało pewnych przesunięć w tegorocznym budżecie i uwzględnienia "Superścieżki" w planie na przyszły rok – tłumaczy Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli, która koordynuje działania wokół projektu.

Całość prac ma kosztować ok. 13 milionów złotych, z czego ok. 5 milionów zostanie wyłożone z miejskiego budżetu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki