Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (obecnie muzeum) zostało otwarte 30 listopada 1994 roku. Powstało z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz-Wajdy. O kulturze japońskiej, ofercie muzeum i wyznaniach na przyszłość rozmawiamy z dyrektorką Mannghi.
Kinga Poniewozik, LoveKraków.pl: Dzisiaj jesteśmy w muzeum, które obchodzi wyjątkowy jubileusz. Mija 30 lat, odkąd instytucja pojawiła się na kulturalnej mapie Krakowa. Jak się zmieniała Manngha na przestrzeni tych 30 lat?
Katarzyna Nowak, dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha: Przede wszystkim troszeczkę się rozrośliśmy. Charakterystyczny budynek nad Wisłą w kształcie fali, kiedy powstawał, wzbudzał bardzo duże zainteresowanie krakowian. Była to wówczas wyjątkowa architektura. W ciągu tych lat poszerzyliśmy swoją działalność, ale też poszerzyliśmy swoje zaplecze. W 2015 roku powstała galeria Europa – Daleki Wschód. Została uruchomiona szkoła języka japońskiego i pawilon herbaciany. W tej chwili nasze muzeum składa się z czterech budynków.
Co do tej pory było dla państwa największym wyzwaniem?
Myślę, że to, co robimy na co dzień, czyli przygotowywanie wystaw, które opowiadają o japońskiej kulturze, o japońskiej sztuce dalekowschodniej, ale też nawiązują do międzykulturowych relacji. Staramy się polskiej publiczności przedstawić japońską kulturę w sposób kompetentny, rzeczowy, czyli taki, który zachęciłby ich do poznawania inne świata.
Z Muzeum Manngha jest pani związana od początku, a dwóch lat pełni pani rolę dyrektorki. Jak, na przestrzeni lat zmienia się zainteresowanie kulturą i sztuką Kraju Kwitnącej Wiśni?
Mamy wyjątkowe szczęście. Japońska kultura, sztuka, ale w ogóle Japonia jest bardzo dobrze przyjmowana w Polsce. Ma to związek z bardzo wieloma aspektami. Przede wszystkim możemy powiedzieć, że bardzo nasza młoda publiczność zaczyna swoją przygodę z Japonią, zazwyczaj od mangi, anime i gier komputerowych, które są popularne.
Natomiast starsza publiczność bardzo często zwraca uwagę właśnie na aspekty związane z tradycją. Mamy tak przygotowane oferty i nasze wystawy, że możemy zapraszać już trzylatków i stulatków. Zaczynamy od edukacyjnych. Edukacyjnych wydarzeń, warsztatów kreatywnego oprowadzenia dla dzieci, spotkań z bajką japońską, aż po warsztaty i spotkania dla seniorów. Uczymy języka japońskiego w szkole. Mamy wydarzenia naukowe jak konferencje międzynarodowe, mamy spotkania dla studentów, także staramy się, żeby muzeum Manggha było miejscem otwartym dla każdej grupy wiekowej i osób, które z jednej strony wiedzą już o Japonii dużo, ale też i takich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Japonią.
Wyzwania dla Muzeum Sztuki Japońskiej na najbliższy czas to…?
Mam nadzieję, że muzeum będzie nadal stabilnie się rozwijać. Jesteśmy instytucją narodową, więc mamy go gwaranta w postaci Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, To co bardzo często podkreślam – naszą wartością są przede wszystkim spotkania z ludźmi, więc chcielibyśmy, żeby nasze wystawy, spotkania, wydarzenia i warsztaty cieszyły się zainteresowaniem naszej publiczności. Chcielibyśmy nadal kontynuować ten międzykulturowy dialog pomiędzy Dalekim Wschodem, Japonią a Polską.
***
W ramach obchodów 30-lecia działalności Muzeum Manggha będzie można wziąć udział w quizach po nowo otwartych wystawach. Na stoiskach edukacyjnych będzie okazja, by móc na nauczyć się systemu zapisu języka japońskiego, składania origami. Chętni będą mogli wykonać zakładki do książek lub kartki świąteczne z wykorzystaniem japońskich motywów zdobniczych. Nie zabraknie pokazu tradycyjnej ceremonii herbacianej.
Cały program wydarzeń dostępny jest tutaj.