Szybciej koleją z Olkusza do Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Poniżej godziny szacowany jest czas przejazdu z Olkusza do stolicy Małopolski po budowie łącznicy z Borowej Górki na linii Tunel – Sosnowiec do Pieczysk na trasie Kraków – Katowice.

Jak informują Polskie Linie Kolejowe,  do 2023 roku, planowane jest wybudowanie łącznicy Borowa Górka – Pieczyska.  – To ok. 800-metrowy odcinek toru, który zapewni bezpośredni przejazd z Olkusza do Krakowa. Pociągi pojadą linią Tunel – Sosnowiec (nr 62) i przez łącznicę na linię Katowice – Kraków – mówi Dorota Szalacha z PKP PLK.

Takie rozwiązanie pozwoli wyeliminować m.in. konieczność zmiany kierunku jazdy, co ostatecznie skróci czas podróżowania między Olkuszem a Krakowem.

Stacja Olkusz zostanie przebudowana – Opracowywana jest dokumentacja projektowa. Prace obejmą perony, powstanie bezkolizyjne przejście podziemne z windami, które zastąpi istniejącą kładkę nad torami. Stacja będzie nowoczesna i dostępna dla wszystkich podróżnych – zapewnia Szalacha.

Obecne możliwości podróży koleją z Olkusza do stolicy Małopolski są przez Tunel w czasie 2,5 godziny, z przesiadką w Tunelu. Istnieje także druga możliwość, przez Katowice Szopienice w czasie około 30 minut dłuższym z przesiadką w Katowicach.