Szykuje się rewolucja przy Rakowickiej 22. W sierpniu ma się rozpocząć remont Zbrojowni

Muzeum Historii Fotografii fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Jeszcze w wakacje ma się rozpocząć remont zabytkowej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22.

To właśnie to miejsce zostanie zaadaptowane na potrzeby Muzeum Fotografii w Krakowie. Całkowity koszt projektu wynosi prawie 36,5 mln zł brutto.

Nie tylko wystawy

Pracy będzie naprawdę sporo. Budynek nie jest w najlepszym stanie, a dzięki sporej metamorfozie stanie się przestrzenią wystawienniczą i edukacyjną. Zwiększy się również jego powierzchnia – z ponad 2000 m2 do 3300 m2.

W Zbrojowni, oprócz oglądania wystaw, odwiedzający będą mogli spędzić czas w bibliotece i czytelni, kupić interesującą publikację w muzealnym sklepie, w którym działać będzie również księgarnia fotograficzna. Oprócz tego, w obiekcie powstanie kawiarnia i miejsce do spędzania czasu w ogrodzie sąsiadującym ze Zbrojownią. Tutaj też będą prezentowane plenerowe wystawy.

Na pustym placu przed budynkiem powstanie nowe wejście do budynku z szatniami, hallem i dodatkowymi salami, które powstaną w podziemiach. Co więcej, prowadzący do nowego oddziału korytarz ma być przeszklony.

Obiekt położony na 60-arowej działce na potrzeby muzeum miasto kupiło od Agencji Mienia Wojskowego pod koniec 2016 roku.

Problemy z przetargiem

Jak wygląda kwestia remontu? Muzeum ma już zabezpieczone wszystkie środki na ten cel. Prace mogłyby już trwać, gdyby nie problemy z rozstrzygnięciem przetargu na prace budowlane.

Pod koniec maja 2019 muzeum ogłosiło wyniki przetargu na wykonanie robót budowlanych w dawnej Zbrojowni. Najwyższy wynik uzyskała krakowska firma Re-Bau. Jednak biorące udział w przetargu Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne Łęgprzem (również z Krakowa) zgłosiło odwołanie od decyzji muzeum.

Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej. Większość zarzutów została oddalona, a jeden spowodował konieczność ponownej oceny złożonych ofert.

Start prac w sierpniu?

– Planujemy wykonać czynności związane z ponowną oceną i wyborem oferty najkorzystniejszej w najbliższych dniach. I co ważne – jeszcze w lipcu podpisać umowę na wykonanie robót budowlanych. Rozpoczęcie prac powinno nastąpić w sierpniu tego roku i zakończyć z końcem roku 2020 – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Adrianna Gębala-Pietras, zastępczyni dyrektora Muzeum Fotografii w Krakowie.

Otwarcie obiektu planowane jest w pierwszej połowie 2021 roku.

Zabytkowy budynek dawnej Zbrojowni kiedyś był częścią Twierdzy Kraków – fragmentem kompleksu austriackich zabudowań koszarowych. Twierdzę Kraków wzniesiono w latach 1895–1914.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus