Tramwaje wracają na Wawrzyńca

fot. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Od 13 lipca tramwaje wracają na Wawrzyńca, a konkretnie do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć kilkanaście czynnych, historycznych wagonów tramwajowych.

Należący do muzeum i MPK Kraków zbiór jest obecnie największym i najbardziej reprezentatywnym spośród polskich kolekcji zabytkowego taboru. Wszystkie pojazdy udostępnione zwiedzającym, zostały odrestaurowane i odzwierciedlają stan z lat normalnej eksploatacji.

Najcenniejsze z nich to wagon silnikowy SN1 z 1912 roku, należący do pierwszego typu tramwajów normalnotorowych eksploatowanych w Krakowie, wagon silnikowy SN4 z 1910 roku, sprowadzony do Krakowa w 1941 roku i pochodzący z Eberswalde, w którym zlikwidowano komunikację tramwajową. Jest to jedyny zachowany pojazd tego typu.

Oprócz tego będzie można zobaczyć lokomotywę tramwajową BT1 z 1921 roku z Wrocławia, wagon doczepny PN3 z 1909 roku czy wagon silnikowy SN2 z 1938 roku, jedyny zachowany egzemplarz ostatniego typu wagonów tramwajowych dostarczonych do Krakowa przed wybuchem II wojny światowej.

 

comments powered by Disqus