Trwa renowacja krakowskich zabytków. Co „naprawi” SKOZK?

Zamek Królewski na Wawelu, Uniwersytet Jagielloński oraz Klasztor Ojców Dominikanów – m.in. te budynki skorzystają w tym roku z pomocy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Dzięki dotacjom przyznanym przez Komitet możliwa będzie renowacja ponad 200 zabytkowych obiektów w mieście.

– Zadania są już rozpisane na cały rok – mówi Maciej Wilamowski dyrektor biura SKOZK. –  Jak na razie jesteśmy w początkowej fazie, w której beneficjenci wyłaniają wykonawców prac i podpisują umowy. Pieniądze na ten cel zostały już jednak uruchomione.

Koszt planowanych inwestycji to prawie 70 mln złotych. Ponad 40 mln udało się uzyskać z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP. Pozostałe środki to tzw. wkłady własne, które zebrano m.in. dzięki ofiarności społeczeństwa. Według Wilamowskiego, ważne jest jednak również indywidualne poszukiwanie sponsorów przez uniwersytety, kościoły, czy szpitale. Dzięki temu można uzyskać lepszy efekt przy realizacji przedsięwzięcia.

Prace remontowe zaplanowane na rok 2013 rozpoczną się w przeciągu najbliższych miesięcy. Nie oznacza to jednak, że SKOZK nie podejmuje aktualnie żadnych działań renowacyjnych. Dzięki środkom unijnym możliwe stało się m.in. zakończenie adaptacji kurtyny Kopca Kościuszki. Kompleksowy remont przechodzą także krużganki Klasztoru Ojców Dominikanów, w których będzie można stworzyć przestrzeń wydarzeń kulturalnych.

– Jedną z głównych inwestycji jest również wymiana dachu na Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego – mówi Maciej Wilamowski. – Nowy dach będzie gotowy na obchody przypadającej w przyszłym roku 650. rocznicy powstania uniwersytetu. Stare miedziane blachy już się zużyły i pochodząca z lat 20-tych aula była zalewana. Zdecydowano się na przywrócenie dachu łupkowego. To szansa, by powrócić do jego pierwotnego kształtu.

SKOZK jako dysponent Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa wspomaga obecnie także konserwację Muru Cegiełkowego na Wawelu. Przyczyni się ponadto do remontu wieży hejnałowej Kościoła Mariackiego. Dzięki dotacji odnowione zostanie przede wszystkim wnętrze hejnalicy oraz klatka schodowa. Możliwy będzie także generalny remont pałacu Krzysztofory oraz kontynuacja odnowy znajdującej się po stronie Plant elewacji Pałacu Sztuki.

Podejmując decyzję o przyznawaniu dotacji władze Komitetu zwracają uwagę głównie na wielkość potrzeb konserwacji oraz stan utrzymania zabytków. – Nie bierzemy pod uwagę kryterium zamożności właściciela określonego obiektu – zapewnia Maciej Wilamowski. –Ważna jest jego wartość zabytkowa oraz stan techniczny. Im gorszy stan techniczny, tym szybciej trzeba pomóc.