Turcy wybudują nową linię tramwajową

fot. Krzysztof Kalinowski

Konsorcjum firm Solutions Polska oraz Gulermak AGir Sanayi Insaat ve Taahhu najprawdopodobniej wybuduje linię tramwajową łączącą skrzyżowanie al. Jana Pawła II i Meissnera z Mistrzejowicami. ZDMK uznał ofertę tych spółek za najkorzystniejszą.

W ramach inwestycji wybudowane zostanie nowy 4,5-kilometrowy odcinek linii tramwajowej od skrzyżowania z ul. J. Meissnera do Mistrzejowic. Ten fragment zostanie wyposażony w 10 par przystanków, zgodnie z prognozami w ciągu godziny z linii skorzysta ok. 3 tys. osób. A tramwaje na tym odcinku będą mogły odjeżdżać z częstotliwością co 1,5 minuty. W okolicy ronda Polsadu pojawi się nowy wielopoziomowy węzeł przesiadkowy.

We wtorek została wybrana najkorzystniejsza oferta na realizację inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Przypomnijmy, że w połowie sierpnia urzędnicy poznali propozycję cenowe trzech firm ubiegających się o kontrakt na budowę linii tramwajowej do Mistrzejowic. Firma Mota-Engil swoją prace wyceniła na ponad 1,8 mld złotych, firma Varduna na blisko 2,9 mld złotych a konsorcjum Solutions i Gulermak na 1,12 mld złotych.

Budowa ma się zakończyć w 2024 roku

Wybrane przedsiębiorstwo, po podpisaniu umowy, w pierwszej kolejności będzie odpowiedzialne za opracowanie projektu oraz pozyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizację prac budowlanych. Komplet dokumentów mają posiadać w drugim kwartale 2022 roku. Wtedy też mogłyby rozpocząć się prace budowlane.

Sama budowa ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2024 roku. Następnie firma przez okres 20 lat będzie właścicielem torowiska. Odpowiedzialni będą za utrzymanie infrastruktury w odpowiednim stanie.

Na początku miasto na budowę linii tramwajowej nie wyłoży pieniędzy z budżetu. Ale przez 20 lat będzie musiało płacić tureckiej firmie za możliwość użytkowania torowiska, po tym czasie infrastruktura stanie się własnością gminy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony Mistrzejowice