Ulica na Kurdwanowie zyska ścieżki i przejazdy. To część większych zmian

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po obydwu stronach ul. Stojałowskiego rowerzyści doczekają się wydzielonych dróg dla rowerów. Wszystkie skrzyżowania zyskają komplet przejazdów rowerowych.

Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej. Zarząd Dróg Miasta Krakowa na początku sierpnia wybrał w przetargu firmę BPD i dał jej czas do 10 maja przyszłego roku na opracowanie projektu.

Na stronie Zarządu Transportu Publicznego można zobaczyć mapy pokazujące, co zmieni się na ul. Stojałowskiego. Nie będzie to sama budowa nowej drogi dla rowerów – projekt zakłada też zmiany w organizacji ruchu.

Na skrzyżowaniu z ul. Halszki wzdłuż każdego z przejść powstanie przejazd rowerowy. Od tego miejsca, po obydwu stronach jezdni, poprowadzona będzie droga dla rowerów o szerokości 3 metrów oraz 2,5-metrowy chodnik.

Skorzystają piesi

W rejonie pętli autobusowej „os. Kurdwanów” zmieni się układ pasów. Ruch na wprost ma być prowadzony jednym pasem, dzięki czemu piesi będą mogli łatwiej przejść przez przejście dla pieszych. Według projektu, w żadnym miejscu na całej ulicy, za wyjątkiem wyposażonego w sygnalizację skrzyżowania z ul. Halszki, pieszy nie będzie musiał przekraczać równocześnie dwóch pasów do jazdy w tym samym kierunku.

Jedyne przejście przez dwa pasy przewidziano w rejonie skrzyżowania z ul. Bojki, ale w tym miejscu jeden pas prowadzi na wprost, a drugi w lewo. Taki układ pozwala uniknąć bardzo niebezpiecznego wyprzedzania na pasach. Po przeciwnej stronie tego skrzyżowania, na przejściu stanowiącym przedłużenie ul. Nazaretańskiej, przewidziano dodatkowe wysepki.

Część większej całości

Budowa dróg dla rowerów wzdłuż ul. Stojałowskiego ma być elementem większej całości, a więc utworzenia sieci dróg rowerowych na terenie dzielnicy Podgórze Duchackie. Mają one z jednej strony pełnić funkcję rekreacyjną, łącząc zlokalizowane w dzielnicy tereny zielone, ale też umożliwiać mieszkańcom codzienne dotarcie do pracy i szkoły.

Więcej o tym pomyśle pisaliśmy TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie
comments powered by Disqus