Unikatowa wystawa w Radiu Kraków

fot. Krzysztof Kalinowski

Ponad 30 rekonstrukcji rękawic furmańskich będzie można obejrzeć na wystawie w Radiu Kraków.

Zbiór na podstawie muzealnych eksponatów opracowały tkaczki z Grupy Przestrzenne Tkactwo Czarnych Górali. Do tej pory kolekcję prezentowano m.in. w Nowym Sączu, Szymbarku, Myczkowcach, a ostatnio także w Jaworzynce koło Koniakowa. Teraz czas na pokazanie skarbów Górali Nadpopradzkich w centrum Krakowa!

Rękawice furmańskie, zwane także łapawicami, pierwotnie wykorzystywane były przy zwózce drewna. Nosili i wytwarzali je mężczyźni. Obecnie tkają głównie kobiety, a same rękawice znajdują zastosowanie w życiu codziennym, a także niejednokrotnie na stoku. Dzięki determinacji kilkunastu rękodzielników z okolic Piwnicznej-Zdroju, umiejętność tkania udało się wpisać na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ale jest apetyt na więcej. W drodze po wpis na listę prowadzoną przed UNESCO niezwykle ważna jest popularyzacja tematu. Wystawa w sposób kompleksowy, a zarazem przystępny prezentuje bogactwo wzorów i kolorów łapawic odtworzonych na wzór tych historycznych.

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 12 grudnia o godzinie 19:00. Wieczór uświetni kapela "Szumiąca Woda" z Rytra. Lokalny przysmak w postaci placków po pastersku zaserwują gospodynie ze Stowarzyszenia Młodów-Głębokie. Czekamy na Was - wydarzenie ma charakter otwarty. A kto nie zdąży do siedziby Radia Kraków przy alei Słowackiego 22, będzie mógł być z nami za pośrednictwem transmisji w specjalnym wydaniu audycji "Przed Horyzontem". Spotkanie poprowadzą Agnieszka Barańska i Magdalena Zbylut-Wiśniewska.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będą warsztaty otwarte z tkania pod okiem artystki ludowej Małgorzaty Polańskiej-Kubiak zaplanowane na czwartek 14 grudnia na godzinę 18:00. Wystarczy przyjść i... spróbować swoich sił