Taksówkarze, pakowacze, pracownicy sortowania przesyłek i towarów – takich ofert pracy w ostatnim kwartale było w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie najwięcej. A wśród bezrobotnych najmniej jest tych z wykształceniem zasadniczym zawodowym.
Jak wskazują przygotowane przez Grodzki Urząd Pracy dane, na koniec drugiego kwartału tego roku stopa bezrobocia w Krakowie wyniosła 2,1 proc. To wynik lepszy niż w skali kraju – według Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce pod koniec czerwca wynosiła bowiem 4,9 proc. Jednocześnie liczba zarejestrowanych w krakowskim GUP bezrobotnych w stosunku do poprzedniego kwartału spadła. Na koniec czerwca było 10 628, a więc o 554 mniej niż trzy miesiące wcześniej.
Co ciekawe, o ile w porównaniu do pierwszego kwartału odnotowano zmniejszenie liczby zarejestrowanych bezrobotnych we wszystkich krakowskich dzielnicach, o tyle w jednej nastąpił jej wzrost. To dzielnica V – Krowodrza, gdzie liczba ta wzrosła o 3,3 proc. Największy procentowy spadek zarejestrowano zaś w dzielnicy Zwierzyniec, aż o 14,4 proc., a także w Starym Mieście i Prądniku Białym (po 9,6 proc.).
Największą liczbę bezrobotnych wciąż GUP wciąż notuje w Nowej Hucie.
Podział na wiek i płeć
Kim dokładnie są zarejestrowani w krakowskim GUP bezrobotni? Jak pokazują dane, większość z nich to mężczyźni, choć różnice są nieznaczne – 52 proc. mężczyzn do 48 proc. kobiet. Jeśli chodzi o strukturę wiekową, największy udział stanowią osoby w wieku 35-44 lat (27,7 proc.). To wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału, o 0,6 punktu procentowego.
Kolejne grupy wiekowe to przedział 45-54 lat (24,4 proc.), 25-34 lat (21,9 proc.) oraz 18-24 lat (6,6 proc.).
– Dodatkowo, dokonując porównań ze względu na płeć, wśród bezrobotnych kobiet w II kwartale 2024 roku dominującą grupę stanowiły osoby w przedziale wiekowym 35-44 lat (31,5 proc.). Ich udział wzrósł o 0,4 punktu procentowego względem I kwartału 2024 roku – podaje krakowski GUP. – Wśród bezrobotnych mężczyzn przeważały natomiast osoby w wieku 45-54 lat (24,6 proc.), a ich udział wzrósł o 0,4 punktu procentowego w stosunku do I kwartału 2024 roku.
Wykształcenie a brak pracy
Jak wygląda podział bezrobotnych ze względu na wykształcenie? Jak się okazuje, w końcu II kwartału tego roku najliczniejsza grupa bezrobotnych legitymowała się wykształceniem wyższym (31,7 proc.). Kolejną grupę stanowiły osoby z wykształceniem gimnazjalnym / podstawowym i poniżej (25 proc. ogółu), a najmniejszy udział miały osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym/branżowym (12,3 proc.) oraz osoby z wykształceniem średnim ogólnokształcącym (12,5 proc.).
– Analizując dane statystyczne w zakresie wykształcenia bezrobotnych z uwzględnieniem ich płci, można zauważyć, że na dzień 30 czerwca 2024 roku najliczniejszą grupę spośród bezrobotnych kobiet stanowiły te z wykształceniem wyższym (39 proc.). Wśród mężczyzn natomiast, dominowali bezrobotni z wykształceniem gimnazjalnym/podstawowym i poniżej (27,4 proc.) – informują analitycy z GUP.
Osoby z niepełnosprawnością
Wśród bezrobotnych wciąż wiele jest też osób z niepełnosprawnościami. W II kwartale tego roku w krakowskim GUP zarejestrowanych było 910 takich osób, o 6 więcej niż trzy miesiące wcześniej. Najliczniejszą grupę stanowią wśród nich osoby znajdujące się w przedziale wiekowym 45-54 lat (31,4 proc.), znaczny był też udział osób w przedziale wiekowym 55-59 lat (21,1 proc.), choć spadł on o 2,9 punktu procentowego w stosunku do danych z dnia 31marca.
Jednocześnie najliczniejsza grupa bezrobotnych z niepełnosprawnościami legitymowała się wykształceniem gimnazjalnym/podstawowym i poniżej (31,4 proc.), najmniej zaś było osób posiadających wykształcenie średnie ogólnokształcące (14,1 proc.) oraz z wykształceniem wyższym (15,5 proc.).
Coraz więcej ofert
Krakowski urząd podał też dane dotyczące ofert od pracodawców. I tak okazuje się, że w drugim kwartale tego roku pracodawcy zgłosili do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie łącznie 7319 wolnych miejsc pracy. W porównaniu do poprzedniego kwartału to więcej o 1607, czyli aż 28 procent.
Kto jest poszukiwany? Jak pokazują dane, w czerwcu wśród najliczniej zgłaszanych do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie wolnych miejsc pracy, najwięcej dotyczyło pracowników sortowania przesyłek i towarów (400), taksówkarzy (151), pakowaczy ręcznych (136), pomocniczych robotników mostowych (120) oraz pomocniczych robotników budowlanych (100).