W najbliższy weekend Kraków rozkwitnie literacko. Przed nami kolejna edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i róża” oraz Mała Noc Książki. Każdy będzie mógł wziąć udział w literackiej grze miejskiej, dyskusjach poświęconych literaturze czy kiermaszach, na których będzie można nabyć publikacje za niewielką kwotę.
Kraków od 2013 roku należy do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Nadano mu tytuł Miasta Literatury, a starania o jego przyznanie rozpoczęły się już w 2010 roku przez urząd miasta wraz ze środowiskami literackimi i akademickimi. Stolica Małopolski jest siódmym Miastem Literatury. Tytuł ten uzyskały wcześniej miasta takie jak Edynburg, Melbourne, Dublin czy Reykjavik.
Dlatego też na brak wydarzeń związanych z literaturą nie ma co narzekać. Można powiedzieć, że w ten weekend nastąpi otwarcie sezonu literackiego w naszym mieście. W końcu 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Zaczniemy od Shakespeare’a
W tym roku przypada 400. rocznica śmierci Williama Shakespeare’a. Z tej okazji, podczas Małej Nocy Książki, odbędzie się spotkanie poświęcone twórczości tego angielskiego poety i dramaturga. Nad funkcjonowaniem jego twórczości we współczesnej kulturze i sztuce będzie zastanawiał się Krzysztof Jasiński, dyrektor Teatru Stu oraz Ryszard Klimczak, redaktor naczelny „Dziennika Teatralnego”. Spotkanie odbędzie się w Pracowni Klubu Jagiellońskiego o godzinie 19.00.
Otwieramy sezon literacki
Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz 15. odsłony Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.
- Pomysł akcji pochodzi z Hiszpanii, skąd został przeniesiony do naszego regionu w 2002 roku z inicjatywy Marszałka Województwa Małopolskiego. W kraju Cervantesa od 1930 roku Dzień Książki jest oficjalnym świętem, a ulice wielu hiszpańskich miast, w tym Barcelony zamieniają się w wielki targ książki pod gołym niebem – informują organizatorzy wydarzenia.
Róże, książki, magdalenki
Na placu św. Marii Magdaleny w sobotę i niedzielę będzie miał miejsce Kameralny Kiermasz Książki Używanej. Chętni będą mogli nabyć klasykę literatury światowej, beletrystykę historyczną i popularnonaukową, komiks czy literaturę anglojęzyczną. Antykwariusze na pewno zaproponują przystępne ceny. Co ciekawe, na stosiku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej chętni będą mogli za grosze nabyć książki wycofane ze zbiorów.
– Kiermasz uzupełnią stoiska kwiaciarek z różami; można będzie napić się kawy, zjeść lody i przekąsić pieczone kasztany, oraz wstąpić do pobliskiej Księgarni Bona na pyszne magdalenki – najbardziej literackie ciastka świata – mówią organizatorzy.
Tymczasem w bibliotekach i księgarniach…
Światowy Dzień Książki to wielkie święto w księgarniach i bibliotekach. W ramach Festiwalu Niezależnych Księgarń w De Revolutionibus odbędą się warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz wykład prof. Andrzeja Stelmacha. Oprócz tego, w księgarni Bona, będzie można wziąć udział w Dyskusyjnych Klubach Czytelniczych fundacji Poemat.
Nadchodzące dni to również inauguracja inicjatywy „Krakowskie księgarnie na medal”. Pod tą nazwą kryje się projekt Fundacji Miasto Literatury, w ramach której w wybranych księgarniach, przez kilka godzin za ladą staną osoby znane i lubiane. Będą zachęcać do zakupu czy polecą swoje ulubione publikacje.
Literacka gra miejska w WBP
Interesujących wydarzeń nie mogło zabraknąć również w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. W obiekcie przy ul. Rajskiej odbędzie się spotkanie z Anną Dziewit-Meller. Oprócz tego chętni będą mogli uczestniczyć w literackiej grze miejskiej „W poszukiwaniu smoczej legendy” oraz warsztatach dla dzieci „czy Gwiezdne Wojny to tylko film”?
W WBP odbędzie się również specjalna odsłona akcji wymiany książek Drugie Życie Książki .
- Na krakowskie Planty wyruszą dwa rowery Lotnej czytelni, by spotkać się z czytelnikami. W ten specjalny weekend, każdy kto wypożyczy książkę z roweru, zostanie dodatkowo obdarowany tatuażem z różą – informują organizatorzy.
Organizatorami tegorocznej edycji są Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.