Weekend to najbardziej oczekiwana część tygodnia. Wszelkiej maści bileterzy zacierają ręce na spragnionych rozrywki ludzi. Jak wykorzystać wolne dni, co wybrać, od czego zacząć i czy koniecznie trzeba wydać fortunę? Z nami wpiszesz się w rytm serca Krakowa.
Taniec:
Zespół tańców celtyckich Comhlan przedstawi w klubie Kabaret (ul. Krakowska 5) irlandzko-szkocki spektakl taneczny na motywach baletu "Sylfida". Miłośnicy tańca oraz celtyckich klimatów będą mogli wziąć udział we wspólnej zabawie z tancerzami, która odbędzie się po przedstawieniu. Wydarzenie będzie mieć miejsce w piątek o godzinie 20:30.
Sztuka:
MOCAK rozpoczyna jesień aż pięcioma nowymi wystawami. Najważniejszą z nich jest indywidualny pokaz Juliana Opiego – jednego z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych współczesnych artystów brytyjskich. Opie wykorzystuje najnowsze media, by stworzyć niepowtarzalne dzieła. Na wystawie przy ul. Lipowej 4 zobaczymy rzeźby, obrazy i filmy tego twórcy. Więcej informacji o najnowszych otwarciach w MOCAK-u znajdziecie w artykule.
W sobotę o godzinie 16:00 w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” odbędzie się wernisaż wystawy „Opowieści z morskich głębin”. Na ekspozycję składają się ilustracje książkowe do baśni i legend, wykonane przez 79 artystów z krajów nadbałtyckich. Wystawa zachwyci nie tylko fanów bajek, ale również miłośników skandynawskich klimatów. Wernisaż połączony będzie z warsztatami artystycznymi dla dzieci. Wystawa potrwa do 16 listopada.
Do 19 X w Kamienicy Szołayskich trwa nietypowa pachnąca wystawa „Ephemera”. Jest to projekt Festiwalu Unsound, podczas którego artyści alternatywnej sceny muzycznej prezentują swoje kompozycje, łącząc je ze sztuka wizualną. Instalacja prezentowana w na II piętrze Kamienicy, prócz obrazu i dźwięku, kusi również zapachem, który skomponował Geza Schoen.
Koncerty:
W niedzielę o godzinie 19:30 odbędzie się w krakowskiej Bazylice Mariackiej koncert „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta. O wykonanie zadbają połączone chóry zagraniczne z Norwegii (Byåsen), Szwecji (Cantorums) i Finlandii (Helsingebygdens). Chórzystom towarzyszyć będą znakomici polscy soliści: Joanna Radziszewska – sopran, Joanna Święszek – mezzosopran, Jakub Pawlik – tenor, Piotr Kwinta – baryton oraz orkiestra Krakowska Młoda Filharmonia.
Trwa 50. Studencki Festiwal Piosenki – Krakowski Festiwal Piosenki. Kilkudziesięciu utalentowanych młodych artystów daje koncerty w Krakowie. Co usłyszymy? Przeróżne gatunki muzyczne, od rocka po pieśni nawiązujących do bardów i skaldów. Kryterium jest jedno: piosenki mają być artystyczne. Wykonywane utwory są zatem ambitne, pełne nietuzinkowych brzmień i intrygujących tekstów – niekoniecznie jednak poważnych. Koncerty odbywają się w różnych instytucjach w Krakowie. Więcej o festiwalu przeczytacie w artykule.