Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (13-15 października)

fot. Bartłomiej Kołaczek/LoveKraków.pl

Festiwal Małej Literatury, Noc Księgarń, piknik sensoryczny w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida oraz rodzinne zwiedzanie Kopca Kościuszki. Sprawdźcie, jakie jeszcze atrakcje czekają na najmłodszych w ten weekend.

Literackie święto dla najmłodszych

Dobiega końca 3. edycja Festiwalu Małej Literatury, organizowanego przez Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. W piątek organizatorzy zapraszają na spotkanie z Maciejem Szymanowiczem, autorem książki „Marzenia”, która zdobyła w tym roku Nagrodę Żółtej Ciżemki. Będzie można także obejrzeć wystawę ilustracji.

W sobotę odbędą się warsztaty artystyczno-podróżnicze dla dzieci na podstawie książki „Mali Wielcy Fridy Kahlo”. Z kolei dorośli będą mogli wziąć udział m.in. w spotkaniu z neurologopedką i dziennikarką Moniką Szubrycht, autorką książki „Szczęśliwa i silne dziecko. Jak uchronić dzieci przed kryzysami psychicznymi”. Na 14 października zaplanowano także literacki stand-up dla najmłodszych.

Niedziela upłynie pod znakiem zabaw ze znanymi rymowankami i wierszykami. W programie również spotkanie z Anną Litwinek na temat podniebnych przygód polskich lotniczek i lotników. Festiwal Małej Literatury zwieńczy spotkanie z Barbarą Gawryluk, dziennikarką i pisarką, oraz Pawłem Skawińskim, byłym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Jednak z uwagi na ograniczoną ilość miejsc na niektóre z warsztatów obowiązują zapisy. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Noc Księgarń

Co dzieje się w księgarniach po zmroku? O tym będzie można się przekonać już w najbliższy piątek, 13 października. Wszystko za sprawą ogólnopolskiego wydarzenia organizowanego od 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut (Grupa PWN).

Do udziału w tegorocznej odsłonie Nocy Księgarń zgłosiło się aż 170 placówek z ponad 60 miast. Na liście nie mogło zabraknąć oczywiście krakowskich księgarni. Szereg literackich atrakcji przygotowały m.in. Spółdzielnia Ogniwo, Cafe Nowa Księgarnia, Tajfuny, BONOBO Księgarnia Podróżnicza, Fankomiks, kawiarnio-księgarnia NIĆ, De Revolutionibus Books, Ministerstwo Starych Książek czy Główna Księgarnia Naukowa.

W programie spotkania autorskie, warsztaty, koncerty, kiermasze książek, spacery literackie, wykłady oraz różne gry i zabawy. Więcej szczegółów w poniższym tekście.

Mała Boska Komedia

Po rocznej przerwie, na deskach Teatru Łaźnia Nowa, zagościły najlepsze przedstawienia dla dzieci i młodzieży w ramach festiwalu Mała Boska Komedia. Ostatnio młodzi widzowie mogli zobaczyć sztukę inspirowaną „Jadłonomią” – cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek oraz propagowaną przez autorkę filozofią roślinnego gotowania.

Tym razem na deskach Łaźni Nowej zaprezentowany zostanie spektakl „Kolorowe sny” Teatru Polskiego w Poznaniu. To edukacyjne i teatralne przedsięwzięcie dające głos, przestrzeń i sprawczość młodym osobom queerowym z Poznania, poprzez wspólne tworzenie społeczności wzajemnego wsparcia i poczucia bezpieczeństwa.

Spektakl będzie można zobaczyć w piątek, 13 października, o godz. 19:00.

Święto Ziemniaka

W sobotę na terenie Klubu Przewóz przy ul. Łutniej 1 odbędzie się Święto Ziemniaka. W programie konkursy, gry i zabawy, animacje dla dzieci oraz warsztaty. Uczestnicy wydarzenia będą mogli spróbować różnych pyszności z kociołka. Oczywiście nie zabraknie też pieczonych w ognisku ziemniaków i kiełbasek.

Święto Ziemniaka rozpocznie się o godz. 15:00 i potrwa do 18:00. Wstęp wolny, jednak organizatorzy (Klub Przewóz – filia Centrum Kultury Podgórza oraz Program Aktywności Lokalnej Rybitwy i Przewóz) podkreślają, że konieczne są: dobry humor i ciepłe ubranie.

Piknik sensoryczny w ARTzonie

Ośrodek Kultury Norwida zaprasza na piknik sensoryczny, który odbędzie się w sobotę w ARTzonie. Tematem przewodnim wydarzenia, realizowanego w ramach pomysłu partnerskiego „Krajobraz. Przestrzenie Wyobraźni” będzie światło.

– Najmłodsi pobawią się światłem, kolorem i cieniem podczas warsztatów sensorycznych, a nieco starsi będą mieli okazję poeksperymentować z technikami fotograficznymi: cyjanotypią i fotografią otworkową. Nasze doświadczenia ze światłem postaramy się podczas warsztatów połączyć z opowieścią o przyrodzie i krajobrazie sąsiedzkim – zapowiada Ośrodek Kultury Norwida.

Program pikniku:
  • 9:00–13:00 – warsztaty fotografii otworkowej dla osób pełnoletnich „Camera obscura, foto-opowieść o krajobrazie sąsiedzkim”;
  • 10:00–11:00 – warsztaty sensoryczne dla dzieci od 1. do 4. roku życia wraz z rodzicami/opiekunami „Dotknij światła”;
  • 10:00–11:30 – warsztaty cyjanotypii dla dzieci od 6. roku życia i ich rodziców/opiekunów „Światłoczułe opowieści o krajobrazie”.

Wstęp wolny. Na warsztaty obowiązują zapisy.

Wielkie święto roślin

W weekend hala Cracovii zamieni się w raj dla miłośników roślin. Wszystko za sprawą jesiennej odsłony największego w Polsce targu z domowymi roślinami doniczkowymi.

– Poprzedni sezon, to przede wszystkim rekordowo bogaty asortyment, a w szczególności bardzo dużo nowych gatunków i okazyjnie tanie rośliny kolekcjonerskie. Dlatego... nie spoczęliśmy na laurach i zarezerwowaliśmy u ogrodników znów sporo pięknych nowości. Zarówno tych popularnych, przystępnych dla każdego, jak również kolekcjonerskich, w cenach niższych niż te, które znajdziecie w sklepach internetowych – zapowiadają organizatorzy Festiwalu Roślin.

Oprócz kwiatów będzie można znaleźć także nawozy, podłoża, akcesoria dla pasjonatów i doniczki. Wydarzenie potrwa przez cały weekend. W sobotę organizatorzy zapraszają do hali Cracovii przy al. Focha 40 w godz. 8:00–20:00, a w niedzielę w godz. 10:00–18:00. Wstęp wolny.

Rodzinne zwiedzanie kopca Kościuszki

W niedzielę, 15 października, minie 206. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki, polskiego bohatera narodowego. W tym dniu mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli za darmo zwiedzić kopiec oraz Muzeum Kościuszkowskie. W programie rodzinne zwiedzanie z przewodnikiem, specjalnymi ścieżkami dla dorosłych i dzieci. Zaplanowano trzy tury – o godz. 10.00, 12.00 i 14.00.

Zwiedzanie jest bezpłatne, jednak obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem: edukacja@kopieckosciuszki.pl.

Kawaleryjskie obozowisko na Błoniach

Od 14 do 22 października na Błoniach będzie można odbyć niecodzienną lekcję historii. Wszystko za sprawą kawaleryjskiego obozowiska, w którym rezydować będą kawalerzyści-ochotnicy – oczywiście w pełnym umundurowaniu i z uzbrojeniem. Nie zabraknie również koni, nieodłącznych towarzyszy kawalerzystów.

Punktem kulminacyjnym Wielkiej Rewii Kawalerii będzie defilada, która odbędzie się w niedzielę, 22 października, o godz. 12:00 na Rynku Głównym. Przy dźwiękach wojskowej orkiestry kawalerzyści przemaszerują na Błonia, gdzie zaprezentowane zostanie trzygodzinne widowisko.

To nie lada gratka zarówno dla młodych pasjonatów historii, jak również wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o dziejach Polski. Wydarzenie organizowane jest przez Federację Kawalerii Ochotniczej RP.

Podgórski Piknik Sąsiedzki

Wspólne muzykowanie, quiz wiedzy o Podgórzu przygotowany przez Spółdzielnię Ogniwo, animacje dla najmłodszych poprowadzone przez Żywą Pracownię, a także rozmowy o dzielnicy i zbieranie pomysłów na sąsiedzkie inicjatywy. Tak zapowiada się Podgórski Piknik Sąsiedzki organizowany już po raz piąty przez Biuro Inicjatyw Społecznych.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 15 października, w godz. 12:00 – 15:00 na Plantach im. Floriana Nowackiego. Wstęp wolny.

KTO zostawia ślady? Niedzielne atrakcje dla dzieci

W każdą niedzielę o godz. 12.00 Teatr KTO zaprasza najmłodszych widzów do udziału w teatralnym cyklu „KTO zostawia ślady?”. Na scenie przy ul. Zamoyskiego 50 pojawią się najciekawsze spektakle z całej Polski tworzone z myślą o dzieciach. Do każdego z nich zostanie przeprowadzony specjalny warsztat twórczy, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy chcący rozwijać swoją kreatywność.

– Każda niedziela to idealna okazja, by wraz z Teatrem KTO wybrać się w niezapomnianą podróż do świata magii, cyrku i baśni w towarzystwie twórców z całej Polski – przekonują organizatorzy.

15 października będzie można zobaczyć spektakl „Bajka o szczęściu” poznańskiego Teatru TeatRyle. To uniwersalna przypowieść o szczęściu, przyjaźni i samotności. Tuż po przedstawieniu, o godz. 13:15, odbędą się warsztaty twórcze dla dzieci w wieku 3-8 lat.