World Press Photo, czyli historia 2022 roku w pigułce [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Nowohuckim Centrum Kultury można oglądać najlepsze fotografie prasowe świata. Na wystawie znalazło się 120 zdjęć ukazujących wydarzenia minionego roku m.in. wojnę w Ukrainie czy protesty w Iranie.

– World Press Photo to holenderska fundacja, która od prawie 70 lat, czyli od 1955 roku, organizuje najbardziej prestiżowy konkurs fotograficzny dla fotografii prasowej na świecie. W tym roku nagrodzonych zostało 24 twórców z sześciu regionów świata: Europy, Ameryki Północnej i Środkowej, Ameryki Południowej, Afryki, Azji oraz Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii – mówi Julia Kozakiewicz, kuratorka fundacji World Press Photo.

Rok 2022 w pigułce

Na tegoroczną, 66. edycję konkursu wpłynęło 60 tysięcy zdjęć, nadesłanych przez ponad 3,5 tysiąca fotografów, ze 127 krajów świata.

– Zakres tematyczny tej wystawy jest dosyć szeroki, ponieważ wydarzenia poprzedniego roku są bardzo różnorodne. Możemy zobaczyć zdjęcia pokazujące m.in. wojnę w Ukrainie, budowę Nowej Stolicy Administracyjnej Egiptu czy protesty w Iranie – wyjaśnia Julia Kozakiewicz.

W Nowohuckim Centrum Kultury zaprezentowanych zostało 120 wyjątkowych fotografii wykonanych w 2022 roku. – Oglądając tę wystawę, można odbyć podróż dookoła globu i poznać historie ludzi z innych zakątków świata, które pewnie nie dotarłyby do polskich czy zachodnich mediów – dodaje kuratorka fundacji World Press Photo.

Wojna, kryzys klimatyczny, społeczeństwo

Spośród nagrodzonych prac jury konkursu wybrało czterech globalnych zwycięzców. Zdjęciem roku została fotografia autorstwa ukraińskiego dziennikarza i fotografa pracującego dla Associated Press. Evgeniy Maloletka, bo o nim mowa, ukazał ewakuację ciężarnej Iryny Kalininy ze szpitala w ukraińskim Mariupolu, który został uszkodzony podczas ataków rakietowych.

– Na zdjęciu „Mariupol Maternity Hospital Airstrike” widzimy 32-letnią kobietę w zaawansowanej ciąży niesioną na noszach. Niestety Iryna nie przeżyła. Tak samo jak jej dziecko – mówi Julia Kozakiewicz.

W kategorii „Reportaż roku” jury nagrodziło duńskiego fotoreportera Madsa Nissena za cykl fotografii „The Price of Peace in Afghanistan”, ukazujących sytuację w Afganistanie po przejęciu władzy przez Talibów.

Nagroda w kategorii „Projekt długoterminowy” powędrowała do Anush Babajanyan za pracę „Battered Waters”. Armeńskiej fotografka ukazała problem niedoboru wody w krajach Azji Środkowej, które nie mają dostępu do morza i borykają się z kryzysem klimatycznym.

Ostatnim zwycięzcą został Mohamed Mahdy. Egipski fotograf otrzymał nagrodę na projekt multimedialny „Here, The Doors Don't Know Me” przybliżający los rybaków z wioski Al-Max, położonej wzdłuż kanału Mahmoudiyah w Egipcie.

Wystawa World Press Photo będzie dostępna dla zwiedzających do 29 października w Białej Galerii Centrum NCK. Ekspozycja prezentowana jest w ramach cyklu „Siła fotografii”.