O niezwykłej przyjaźni w Teatralnym Instytucie Młodych. Premiera spektaklu „Preskot” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Teatr Ludowy zaprasza na premierę spektaklu „Preskot” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego. To opowieść o sile przyjaźni i wyobraźni, której bohaterem jest 10-letni chłopiec.

W sobotę na Scenie Kolorowej Teatralnego Instytutu Młodych zaprezentowany zostanie spektakl na podstawie wzruszającej książki Katherine Applegate pt. „Preskot”. Adaptacji powieści podjął się znany reżyser Mateusz Przyłęcki.

– To cudowna historia o chłopcu, który ekonomiczne trudności rodziny próbuje oswoić, wymyślając sobie przyjaciela, którym jest wielki kot. Widzi go tylko główny bohater oraz pies – mówiła w rozmowie z LoveKraków.pl Małgorzata Bogajewska, dyrektorka Teatru Ludowego w Krakowie.

O sile przyjaźni i wyobraźni

Gdy świat 10-letniego Jacksona i jego młodszej siostry Robin zachwiał się w posadach, a kłopoty przytłoczyły rodziców, u boku chłopca pojawił się wyjątkowy przyjaciel. Wielki niczym tygrys, mruczący i bardzo rozmowny kot.

– Są takie chwile w życiu, kiedy wydaje się, że dziecko przejmuje odpowiedzialność za rodziców. Przestaje zadawać trudne pytania, bo rodzice przestali dawać mu trudne odpowiedzi. Ale przecież czuje i rozumie, że wokół źle się dzieje. Czasem jednak jest to ciężar zbyt duży do uniesienia przez małego człowieka, dlatego potrzebuje on pomocy. A któż może przyjść z pomocą, jak nie przyjaciel – podkreślają twórcy przedstawienia.

Czy wymyślony przyjaciel pomoże chłopcu przetrwać najtrudniejsze chwile takie jak choroba rodzica i utrata dachu nad głową?

„Preskot” to opowiedziana z wielką wrażliwością, czułością i humorem historia o potrzebie bliskości, szczerości w rodzinie i sile wyobraźni. Premiera już w najbliższą sobotę. Przedstawienie będzie można zobaczyć również 6 i 8 października. Spektakl skierowany jest do dzieci od 10. roku życia.

Nowohucka przestrzeń dla młodych

„Preskot” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego to druga premiera na deskach Teatralnego Instytutu Młodych – miejsca stworzonego z myślą o dzieciach oraz młodzieży. Siedzibą TIM-u jest budynek dawnej Sceny Stolarnia, który w wyniku trwającego ponad trzy lata remontu, zyskał zupełnie nowe oblicze.

Obiekt został nie tylko wyremontowany, ale także rozbudowany o dodatkowe skrzydło z przeszkloną klatką schodową. Wewnątrz mieszczą się m.in. trzy sale teatralne (Kameralna, Kolorowa i Warsztatowa), przestronne foyer, kawiarnia, szatnie, pokoje gościnne, pracownia krawiecka, magazyn kostiumów oraz całe teatralne zaplecze. Budynek dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.