Nowa Huta zyskała teatralną przestrzeń dla młodych. Otwarcie już w sobotę [ZDJĘCIA]

Teatralny Instytut Młodych fot. Jeremi Astaszow/mat. prasowe Teatru Ludowego

W sobotę, 9 września, Teatr Ludowy otworzy Teatralny Instytut Młodych, prezentując efekty rewitalizacji i rozbudowy budynku dawnej Stolarni. Koszt inwestycji wyniósł ponad 32 mln zł.

Teatralny Instytut Młodych to nowe miejsce na kulturalnej mapie Polski stworzone z myślą o dzieciach oraz młodzieży. Jego siedzibą jest budynek dawnej Sceny Stolarnia, który w wyniku trwającego ponad trzy lata remontu, zyskał zupełnie nowe oblicze.

Inwestycja pochłonęła przeszło 32 mln zł, z czego blisko 27 mln zł pokryło miasto. Pozostałą część stanowiły środki unijne.

– Uznaliśmy, że kultura społeczna, skierowana w tym przypadku przede wszystkim do ludzi młodych, jest warta wszelkich pieniędzy – podkreślił podczas konferencji prasowej Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa. – To był zasadniczy motyw, który sprawił, że z wielkim aplauzem przyjęliśmy pomysł, by stworzyć Teatralny Instytut Młodych – dodał.

Nowoczesna przestrzeń teatralna

Dzięki rewitalizacji dawnej Sceny Stolarnia Nowa Huta zyskała nowoczesną przestrzeń teatralną dostosowaną do potrzeb młodych widzów. Budynek został nie tylko wyremontowany, ale także rozbudowany o dodatkowe skrzydło z przeszkloną klatką schodową.

W obiekcie mieszczą się m.in. trzy sale teatralne (Kameralna, Kolorowa i Warsztatowa), przestronne foyer, kawiarnia, szatnie, pokoje gościnne, pracownia krawiecka, magazyn kostiumów oraz całe teatralne zaplecze. Budynek dostosowany jest do osób z niepełnosprawnościami. W ramach inwestycji zrewitalizowana została także przestrzeń wokół obiektu.

– Teatralny Instytut Młodych ma służyć młodym ludziom do tego, aby nauczyli się odbierać kulturę, kształtować wrażliwość i formować swoją tożsamość kulturową, ponieważ oni w przyszłości będą dorosłą publicznością, która świadomie będzie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Myślę, że miejsce to będzie również służyć do budowania wspólnych projektów z młodzieżą, spotykania się z artystami, kuratorami, ludźmi, którzy zajmują się kulturą – podkreśliła Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Działalność Teatralnego Instytutu Młodych

Wraz z inauguracją nowej przestrzeni Teatr Ludowy instytucjonalizuje dotychczasowe działania artystyczne i edukacyjne skierowane do młodych widzów, ze szczególnym uwzględnieniem terapeutycznej roli sztuki w procesie dorastania. W ofercie TIM-u nie zabraknie więc warsztatów problematyzujących tematy spektakli czy rozmów z psychologami.

Znaczącym obszarem działalności instytucji będzie teatr dla widza dziecięcego, a także nastoletniego, który wyrósł już z bajek, a jeszcze nie jest gotowy na spektakle dla dorosłych.

– Rozszerzamy grono odbiorców również na widzów „młodych duchem”. Dorośli będą mogli zobaczyć spektakl inspirowany „Aktorami prowincjonalnymi”, pogrywający nieco z mitami założycielskimi, nowohuckimi, ale stanowiący też opowieść o marzeniach – wyjaśniła Małgorzata Bogajewska, dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie.

Opowieść o trudnej relacji matki i syna

Jedną z pierwszych premier Teatralnego Instytutu Młodych będzie „Kruk z Tower” w reżyserii Darii Kopiec. Spektakl opowiada o pełnej bólu i toksycznej miłości relacji nastoletniego syna i matki. Przedstawienie adresowane jest do młodzieży licealnej oraz dorosłych, a towarzyszyć mu będą warsztaty prowadzone przez pedagogów teatralnych.

Na scenach TIM-u na stałe zagoszczą spektakle, które do tej pory były grane na Scenie Pod Ratuszem, Stolarni czy poza siedzibą teatru. Wśród nich „Calineczka”, „Trik Patryka”, „Piotruś Pan. W cieniu dorosłości” i „Lokomotywą przez świat”.

– Niesamowicie się cieszę, że to miejsce się otwiera, ponieważ bardzo ważne jest to, żebyśmy my – jako teatr, kultura – wzięli odpowiedzialność za młodych ludzi – podkreśliła Małgorzata Bogajewska.

Plany repertuarowe Teatralnego Instytutu Młodych na sezon 2023/2024 widzowie będą mogli poznać podczas otwarcia – 9 września. Tego dnia na trzech nowych scenach zostaną zaprezentowane fragmenty spektakli, które wejdą do repertuaru nowej instytucji. Będzie można także zwiedzić zakamarki budynku dawnej Stolarni.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta