Teatr Ludowy. Dawna Stolarnia zamieniła się w przestrzeń dla młodych widzów [ROZMOWA, ZDJĘCIA]

Siedziba Teatralnego Instytutu Młodych fot. Jeremi Astaszow/mat. prasowe Teatru Ludowego

Na kulturalnej mapie Krakowa pojawiło się nowe miejsce z myślą o młodych widzach. To Teatralny Instytut Młodych Teatru Ludowego, którego siedzibą będzie odnowiony budynek dawnej Stolarni.

Ewelina Bajorek-Dziuban, LoveKraków.pl: 9 i 10 września nastąpi uroczyste otwarcie Teatralnego Instytutu Młodych (TIM). Na czym będzie polegała jego działalność?

Małgorzata Bogajewska, dyrektor Teatru Ludowego: Teatralny Instytut Młodych to przestrzeń dedykowana przede wszystkim młodym widzom. Jest to pojęcie szerokie, gdyż mowa zarówno o widzu dziecięcym, jak i nastoletnim, czyli w wieku 11–15 lat, a także „młodym dorosłym” powyżej 15 roku życia. Oczywiście rozszerzamy tę kategorię na widzów młodych duchem, poszukujących w teatrze nowego, świeżego spojrzenia. Hasłem przewodnim tego miejsca jest więc szeroko pojmowana młodość, jednak naszym priorytetem jest zadbanie o widza dziecięcego i nastoletniego.

W większości planów repertuarowych brakuje propozycji dla młodzieży. TIM wypełni więc pewną lukę.

To wynika w dużej mierze z tradycji polskiego teatru, który zawsze był podzielony na teatr dziecięcy oraz teatr dorosły. Z kolei teatr dla młodzieży, który nie jest teatrem lektury szkolnej, lecz wychodzi naprzeciw najważniejszym problemom młodych ludzi, to jeden z najważniejszych trendów współczesnego teatru. Myślę, że wiele osób jest świadomych, jak ważne jest znalezienie odpowiedniej, dedykowanej młodzieży formy i treści i tworzenie sztuki dla tej grupy wiekowej, która nie utożsamia się już z opowieściami rodem z bajek, a nie jest jeszcze gotowa na repertuar dla dorosłych. Tym bardziej, że współcześni nastolatkowie to pokolenie, które stało się świadkiem dwóch kataklizmów, które przewartościowały dotychczasowe systemy wartości, będące ostoją stabilności i bezpieczeństwa. W bardzo krótkim czasie najpierw obserwowali pogrążający się w pandemii świat, a potem wybuch wojny. Ten rodzaj doświadczenia nie pozostaje bez skutku, dlatego też zależy nam bardzo, aby młodzież dostała od nas- teatru wsparcie i opiekę. Oprócz przedstawień widzowie będą mogli wziąć udział w warsztatach problematyzujących tematy spektakli czy rozmowach z psychologami. Mamy świadomość, że dla młodych ludzi teatr jest bardzo intensywnym medium, budzącym wiele emocji i często trzeba je w dobry sposób „rozbroić”, ukierunkować oraz pomóc młodym widzom dobrze zrozumieć spektakl.

Siedzibą Teatralnego Instytutu Młodych ma być wyremontowany budynek dawnej Stolarni przy Teatrze Ludowym. Na jakim obecnie etapie są prace?

W tej chwili jesteśmy na etapie wyposażania meblowego i technologii scenicznej. Można więc powiedzieć, że to już ostatnia prosta. Budynek został nie tylko wyremontowany, ale także rozbudowany o dodatkowe skrzydło z przeszkloną klatką schodową. Obiekt pełnił funkcję zaplecza administracyjno-technicznego, a Scena Stolarnia, odzyskana z dawnych warsztatów stolarskich, zajmowała niewiele miejsca. Teraz cały budynek będzie pełnił funkcje teatralne.

Jak po metamorfozie wygląda wnętrze budynku?

Mamy trzy nowoczesne sceny teatralne: Kameralną dla 80-130 widzów, Kolorową dla 147 widzów i Warsztatową dla 80 widzów. Wewnątrz znajdują się także: przestronne foyer, kawiarnia, szatnie oraz całe teatralne zaplecze. Wszystko jest dostosowane do potrzeb widzów. 9 i 10 września odbędzie się uroczyste otwarcie, a następnie zaprezentujemy nasze spektakle. We wrześniu zapraszamy na Dni otwarte TIMu . Na wybrane spektakle będą obowiązywać specjalne wejściówki za 5 zł. To zaproszenie dla tych, którzy chcą poznać naszą działalność. Wejściówki będą wydawane od 1 września na następujące spektakle: „Calineczka”, „Trik Patryka”, „Piotruś Pan. W cieniu dorosłości”, „Lokomotywą przez świat” oraz „Kruk z Tower”.

Na scenie TIM-u zaprezentowany zostanie najnowszy spektakl Teatru Ludowego „Kruk z Tower” według Andrieja Iwanowa. Jaką problemtykę porusza to przedstawienie?

Spektakl opowiada o trudnościach porozumiewania się pomiędzy nastoletnim synem i jego matką. To bardzo specyficzna, skomplikowana historia o rodzinnych relacjach, przeżywaniu żałoby, buncie, nadużywaniu Internetu. Przedstawienie skierowane jest dla młodzieży od 16 roku życia i dorosłych, a towarzyszyć mu będą warsztaty z psychologami dotyczące skomplikowanych relacji czy rozwiązywania problemów. Premiera spektaklu już 15 i 16 września na Scenie Kameralnej TIM-u. Reżyseruje Daria Kopiec.

A co potem?

Zaczęliśmy próby do przedstawienia „Preskot” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego. To z kolei cudowna historia o chłopcu, który ekonomiczne trudności rodziny próbuje oswoić, wymyślając sobie przyjaciela, którym jest wielki kot. Widzi go tylko główny bohater oraz pies. Spektakl skierowany będzie do dzieci od 10 roku życia.

Jesteśmy także w trakcie pracy nad przedstawieniem, które przygotowujemy w koprodukcji z Fundacją PAPAHEMA na temat Aleksandra Fredry. Współpracy reżyserskiej i napisania tekstu podjęła się Magda Drab. Ogłosiliśmy też konkurs adresowany do reżyserów na realizację spektaklu dla młodzieży w wieku 12-15 lat. Natomiast jeszcze przed końcem grudnia zaprezentujemy przedstawienie, tym razem już stricte dla dorosłych, na temat początków teatru zawodowego w Nowej Hucie i historii Teatru Ludowego. Przedstawienie zainspirowane filmem „Aktorzy prowincjonalni” wyreżyseruje Michał Siegoczyński. Będzie się więc działo bardzo dużo. Będzie bardzo różnorodnie. Serdecznie zapraszamy państwa na wszystkie propozycje Teatru Ludowego.