Wielka hala w Kokotowie gotowa. Tu będzie zaplecze dla ŚDM [ZDJĘCIA]

Centrum Logistyczne 7R Logistics fot. Alina Senik/LoveKraków.pl

W Kokotowie zostało w czwartek otwarte nowoczesne centrum logistyczne firmy 7R Logistics. To pierwszy obiekt na terenie powstającej Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Firma częściowo udostępni magazyn na czas Światowych Dni Młodzieży. Tutaj będą przechowywane m.in. plecaki pielgrzyma, a przed budynkiem stanie ołtarz polowy, na którym papież odprawi mszę.

Budowa hali kosztowała firmę 7R Logistics 26 milionów złotych, przy czym 12,5 miliona pochodziło z unijnego dofinansowania. Obiekt ma ponad 13 tysięcy mkw. i został wyposażony w nowoczesny system autoidentyfikacji i śledzenia zgromadzonych towarów, znacząco zwiększający wydajność pracy. Nowa hala to pierwszy element Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej, realizowany w ramach Parku Logistycznego „Kraków-Kokotów”.

Udostępnią na ŚDM

Otwarty w czwartek obiekt będzie częściowo udostępniony na czas Światowych Dni Młodzieży. – W naszym magazynie w Kokotowie będą przechowywane plecaki pielgrzyma, które stanowią część pakietu pielgrzyma. Pierwszych ich dostaw spodziewamy się już w styczniu 2016 roku. Łącznie będzie to około 4.000 palet – zapowiada Tomasz Lubowiecki, Prezes 7R Logistic S.A. Tam też znajdzie się około 8 tysięcy palet wody oraz przedmioty potrzebne do odprawienia głównych uroczystości ŚDM, np. ornaty dla około tysiąca księży.

Dlatego hala bywa często określana „zakrystią” dla ŚDM, choć zdaniem Lubowieckiego to określenie na wyrost. – My tu w obiekcie prowadzimy biznes, a Światowe Dni Młodzieży się toczą obok nas – mówi prezes. Podaje przy tym, że na potrzeby spotkania młodych zostanie udostępnione około 500 z 13 tysięcy mkw. dostępnej powierzchni.

Przy hali stanie ołtarz polowy, a przed nim zostanie zorganizowany sektor VIP. Wokół hali jest na razie około 250-hektarowy teren, na którym zgromadzą się pielgrzymi. Tam odbędą się główne wydarzenia ŚDM: wieczorne czuwanie w sobotę 30 lipca i tzw. Msza Posłania w niedzielę.

To dopiero początek

Inwestycje na terenie tzw. Pól Miłosierdzia, takie jak kanalizacja, melioracja czy drogi wewnętrzne, będą później służyć strefie ekonomicznej. Firma 7R Logistics dysponuje tam 9-hektarową działką i już teraz planuje tworzenie kolejnych magazynów. Zaraz po spotkaniu młodych ruszy budowa trzech obiektów o łącznej powierzchni 40 tysięcy mkw. W dalszej przyszłości chce dysponować parkiem logistycznym o powierzchni 150 tysięcy mkw.

– Krakowski rynek nowoczesnych powierzchni magazynowych jest jednym z najmniej rozwiniętych na terenie Polski. Co prawda występuje na nim wysoki popyt na magazyny, jednak ich liczba jest ograniczona – uzasadnia Tomasz Lubowiecki, podkreślający przy tym m.in. dogodną lokalizację obiektów.

comments powered by Disqus