News LoveKraków.pl

Władze UJ wezwały policję do Domu Studenckiego „Kamionka” [AKTUALIZACJA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Po godzinie 23.00 władze Uniwersytetu Jagiellońskiego wezwały policję do okupujących akademik „Kamionka”. – Nie wiemy dlaczego – mówi nam pan Bartłomiej, obecny na miejscu.

Studentki i studenci zrzeszeni w OZZ Inicjatywa Pracownicza rozpoczęli pokojowy strajk okupacyjny nieczynnego akademika Uniwersytetu Jagiellońskiego – dowiedział się ię nasz portal. 

Protestujący przekazali nam, że zdecydowali się na taką formę z powodu niechęci władz uczelni do podjęcia rozmów z reprezentacją studentek i studentów zrzeszonych w OZZ IP i z powodu odrzucenia żądań przez Samorząd Studentów UJ. Strajk okupacyjny to sprzeciw wobec decyzji władz uniwersytetu o sprzedaży „Kamionki” oraz wobec niegospodarnego sposobu zarządzania zapleczem socjalnym uczelni.

– Pomimo kryzysu mieszkaniowego, rektor elekt Piotr Jedynak wspomniał o planach zamknięcia „Bursy Jagiellońskiej”. Z kolei na nowym kampusie na Ruczaju wciąż brakuje kluczowego elementu – akademika. Tymczasem, w tym roku akademickim ponad 500 osób nie otrzymało w nich miejsca – DS „Kamionka” mógłby stać się z powrotem domem dla 121 z nich – mówią.

Strajk studentów i studentek UJ

Ich zdaniem władze uczelni nie podejmują decyzji, wspominają o rzekomej konieczności „zbadania zainteresowania”. Według okupujących studentek i studentów 1600 podpisów pod petycją za przywróceniem „Kamionki” do funkcjonowania oraz wysokie oceny akademika w rankingach to wystarczające powody.

Strajkujący napisali list otwarty do władz UJ z żądaniem odpowiedzi do 20 maja. – Deklarujemy, że nie zamierzamy opuszczać budynku akademika do czasu spełnienia naszych postulatów. Długość strajku zależy od działań władz uniwersytetu – podkreślili.

Żądania strajku okupacyjnego:

1. Natychmiastowe wycofanie się z prób sprzedaży DS „Kamionka" przez władze Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odwołanie uchwały Senatu UJ z 2018 r., zezwalającej na sprzedaż dwóch budynków.

2. Remont dwóch budynków DS „Kamionka" i wznowienie działalności akademika od roku akademickiego 2024/2025.

3. Natychmiastowe wycofanie się z planów sprzedaży „Bursy Jagiellońskiej" przez rektora elekta, prof. Piotra Jedynaka.

4. Przedstawienie projektu budowy nowych domów studenckich na terenie Kampusu na Ruczaju oraz zabezpieczenie na ten cel środków finansowych.

5. Zapewnienie ze strony władz uczelni, że żadna osoba nie poniesie żadnej odpowiedzialności prawnej i dyscyplinarnej za udział w strajku okupacyjnym.

O sprawie pisaliśmy już na naszych łamach:

UJ sprzedaje akademik? „Jest za daleko od uczelni” [ZDJĘCIA]

Wiemy, co z akademikami UJ. Jest stanowisko rektora




 

Aktualności

Pokaż więcej