Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Urząd wojewódzki poinformował o tworzeniu Wojewódzkiego Systemu Koordynacji Pomocy dla Ukrainy. Do inicjatywy zostali zaproszeni wszyscy starostowie i prezydenci. Chodzi o stworzenie w każdym powiecie magazynów pomoc (PMP). Oprócz tego uruchomione zostały kanały związane z ofertami transporotowymi i noclegowymi.

To właśnie tam powinny być przewożone dary dla Ukrainy – zarówno te gromadzone na poziomie gmin, jak i te zbierane przez organizacje czy po prostu zbiórki indywidualne.

Starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu będą odpowiadali za zorganizowanie PMP – odpowiednią segregację i kategoryzację produktów (według listy produktów, które powinny być przekazywane), pakowanie produktów na palety, funkcjonowanie PMP przez 24 h na dobę, przyjmowanie produktów, a także podział zebranych rzeczy na te przeznaczone dla Ukraińców przebywających na terenie Polski, jak i te, które będą przewożone na Ukrainę.

Za dystrybucję produktów odpowiadać będzie straż pożarna. PSP będzie organizować transport darów do składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, ewentualnie do organizacji pomocowych. Również PSP będzie na bieżąco zgłaszać gromadzone produkty do bazy RARS.

 • Do transportu wykorzystywane będą m.in. środki transportu, które Małopolanie już zaczęli zgłaszać na adres transport.ukraina@muw.pl

 • Pytania/zgłoszenia w sprawie pomocy humanitarnej dla Ukrainy prosimy kierować na adres pomoc.ukraina@muw.pl

 • O tym, co aktualnie jest organizowane w Krakowie można dowiedzieć się na oficjalnej stronie miejskiej: http://otwarty.krakow.pl/

 • Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w imieniu Narodowego Banku Ukrainy (NBU) otworzył specjalne konto, na które od dziś można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie. Środki można wpłacać na numer rachunku: 91 1130 0007 0080 2394 3520 000 tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy.

Pomoc dla Ukrainy – ważne i praktyczne informacje

 1. Wszyscy Ukraińcy, którzy przybędą do Małopolski, otrzymają wsparcie a przede wszystkim bezpieczne schronienie.
 2. Na dworcu PKP w Krakowie działa specjalny Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy. Punkt znajduje się tuż przy peronie nr 4. Został specjalnie oznakowany.
 3. Baza miejsc noclegowych została utworzona m.in. w oparciu o miejsca wskazane przez Marszałka Województwa Małopolskiego, jak i współpracę z rektorami.
 4. Niezależnie od powyższego Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie otrzymuje szereg zgłoszeń od podmiotów prywatnych, jak również od osób indywidualnych oferujących miejsca w swoich nieruchomościach, hotelach itp., z których mogliby skorzystać Ukraińcy szukający w naszym województwie schronienia. Te działania koordynuje województwo. W tym celu został utworzony specjalny kanał komunikacyjny. Wszystkie takie zgłoszenia należy kierować na adres ukraina@muw.pl
 5. Wobec dużej liczby osób kontaktujących się z nami bądź urzędem i zgłaszającymi gotowość do włączenia się albo w transport darów na Ukrainę, albo transport osób uciekających z terenów objętych wojną, uruchomiony został adres mailowy, za pośrednictwem którego będą koordynowane te zgłoszenia. Prosimy kierować te zgłoszenia na adres: transport.ukraina@muw.pl
 6. W ramach Wydziału Spraw Cudzoziemców uruchomiliśmy specjalną infolinię. Działa ona wspierająco względem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Pod numerem: 12 210 20 02 pracownicy MUW udzielają informacji Ukraińcom szukającym schronienia w naszym województwie. Infolinia jest czynna 24 h na dobę.
 7. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.00 działa również infolinia dla cudzoziemców w sprawie legalizacji pobytu i pracy (tel. 12 210 2020).
 8. W związku z masowym napływem migrantów z Ukrainy wojewoda małopolski podjął decyzję o utworzeniu przy siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców (ul. Przy Rondzie 6) dodatkowego punktu obsługi. W nowo powstałym kompleksie znajdzie się 12 stanowisk do obsługi cudzoziemców oraz przestronna poczekalnia ze stanowiskiem recepcyjnym.
 9. Podstawowe informacje dla uchodźców z Ukrainy są opublikowane tutaj: https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy
comments powered by Disqus