Wojsko: to było pięć bomb, po 55 kilogramów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Patrol saperski wywiózł znalezione w centrum Krakowa niewybuchy. Zapytaliśmy o szczegóły.

Za usuwanie niewybuchów na terenie Krakowa i okolic odpowiada 6 Brygada Powietrznodesantowa. To jej patrol saperski pojawił się dziś przed południem na ulicy Blich.

Jak podaje nam mjr Adam Stasiński, na miejscu znaleziono pięć niemieckich bomb lotniczych z okresu II wojny światowej, o wadze ok. 55 kilogramów każda (a nie tak, jak informowano nas wcześniej, stukilogramowych).

Znalezione wewnątrz nasypu kolejowego niewybuchy to bomby SD 50, bez zapalników. Jak czytamy na stronie infolotnicze.pl, tego rodzaju bomby odłamkowe przeznaczone były do niszczenia siły żywej, samolotów na lotniskach czy pojazdów. Rozpadały się na ok. 1200-1400 odłamków.

Tego rodzaju bombę znaleziono w marcu na budowie w Łodzi. W 2017 roku odnalezienie takiego niewybuchu w centrum Londynu, niedaleko budynku parlamentu, spowodowało duże utrudnienia w ruchu.

Jest bezpiecznie

Zgodnie z procedurą, ładunki z ulicy Blich zostały wywiezione na poligon. Mjr Stasiński nie precyzuje, na którym z okolicznych poligonów pojechał patrol saperski. – Decyzja o tym, gdzie ładunek będzie detonowany, zależy od ilości i rodzaju materiału. Decyduje o tym patrol rozminowania, biorąc pod uwagę warunki bezpieczeństwa, jakie trzeba podjąć – stwierdza.

Podkreśla, że terenu budowy jest już bezpieczny.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus