News LoveKraków.pl

Wyborczy skrót. Gibała prezentuje program, a Miszalski ludzi do rady miasta [29 LUTEGO]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przedstawiamy skrót najważniejszych wydarzeń politycznych czwartku.

JACEK MAJCHROWSKI, prezydent Krakowa dziś w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie usłyszał zarzuty. Chodzi o przeznaczenie pieniędzy na remont kamienicy w centrum Krakowa. Śledczy twierdzą, że doszło do przekroczenia uprawnień. Z tą wersją wydarzeń nie zgadza się prezydent Krakowa, który nie przyznał się zarzucanych mu czynów. W piątek o godz. 11 podczas konferencji prasowej ma odnieść się do informacji przekazanych przez prokuratorów. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego nie będzie mógł jednak zdradzić szczegółów z postępowania.

ŁUKASZ GIBAŁA wygrywa w sondażu przeprowadzonym przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie portalu LoveKraków.pl. Lider Krakowa dla Mieszkańców uzyskał 33,86 proc. Na drugim miejscu znalazł się kandydat Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski, który uzyskał 16,11 proc. Podium zamyka poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita (10,07 proc.).

ŁUKASZ GIBAŁA zaprezentował dziś swój program wyborczy. W jego zobowiązaniach znalazła się m.in. budowa lekkiego metra, a także nowych parków oraz linii tramwajowych. Priorytety jego programu to m.in. ochrona przyrody, ulepszenie komunikacji miejskiej, budowa nowych żłobków, a także kolejnych odcinków kanalizacji.

ŁUKASZ GIBAŁA: „Kraków potrzebuje prawdziwej zmiany, która uwolni potencjał tego miasta. Nasza wizja to nie są puste obietnice, lecz realizowalny plan, oparty na współpracy z szerokim gronem utalentowanych i doświadczonych ekspertów. Chcemy, aby Kraków był miastem otwartym, skupionym na potrzebach mieszkańców, z efektywnym transportem publicznym, inwestycjami w zieleń i nowe mieszkania, rozwijającym się równomiernie we wszystkich dzielnicach”.

ALEKSANDER MISZALSKI, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Krakowa zaprezentował dziś listy do rady miasta. – To są bardzo mocne listy. Znajdują się na nich przedstawiciele różnych partii: od Platformy Obywatelskiej, przez Nowoczesną, Inicjatywę Polską, Zielonych aż po SDPL i Nową Lewicę. Mamy naprawdę bardzo szerokie spektrum polityczne wielu środowisk. Powiem, że u naszej konkurencji, czyli u pana radnego Gibały jest tylko partia Razem. A Trzecia Droga tak naprawdę dzieli się chyba na dwie listy. Z tego co wiem, część przedstawicieli startuje z komitetu pana Komarewicza, a druga część z komitetu pana Kuliga. Tam, gdzie inni się dzielą – my się łączymy – powiedział na konferencji w Nowej Hucie.

ALEKSANDER MISZALSKI: „Na naszych listach nie ma żadnej przypadkowej osoby. To jest lista zwycięska. Jesteśmy przekonani, że w każdym okręgu będziemy walczyć o trzy mandaty i te wybory do rady miasta wygramy”

„JEDYNKI” KO do Rady Miasta Krakowa: Dominik Jaśkowiec (Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony), Jakub Kosek (Krowodrza oraz Prądnik Biały), Tomasz Daros (Bronowice, Zwierzyniec, Dębniki), Małgorzata Potocka (Swoszowice, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Podgórze Duchackie), Zbigniew Kożuch (Bieżanów-Prokocim, Podgórze), Łukasz Sęk (Czyżyny, Mistrzejowice, Wzgórza Krzesławickie), Bogumiła Drabik (Bieńczyce, Nowa Huta).

RAFAŁ KOMAREWICZ, kandydat Trzeciej Drogi wziął udział w projekcie młodych licealistów ,,Glosujze", którego celem jest zwiększenie frekwencji wśród młodych obywateli. – Młodzież to nasza przyszłość i szansa na realną zmianę. Doceniam ich aktywność i twórczą energię – podkreśla. Jutro, wraz z minister Joanną Muchą, odwiedzi jedną z krakowskich podstawówek, która realizuje program „Krakowscy uczniowie ratują życie”. Ten ostatni projekt powstał z jego inicjatywy i poseł objął swoim patronatem honorowym.

STANISŁAW MAZUR, kandydat na prezydenta Krakowa: „Kraków cywilizacyjnie już dojrzał do tego, by przestać traktować żywe zwierzęta jako wypełnienie widokówek. Miarą cywilizowanego społeczeństwa jest to, że nie wykorzystuje słabszych stworzeń do zapewnienia własnej satysfakcji”. Powiedział to podczas briefingu prasowego przy postoju dorożek na Rynku Głównym.

STANISŁAW MAZUR: „Staram się rozumieć argument o tym, że dorożki stały się jednym z symboli Krakowa. Ale były także ikoniczne dla Londynu, Barcelony, Toronto, Rzymu, Paryża czy ostatnio Pragi. We wszystkich tych miastach obowiązuje już zakaz świadczenia usług powozów konnych. Podobnie jak Praga kilka lat temu, Kraków powinien wyznaczyć termin, w którym zakaz przewozów dorożkami wejdzie w życie. U Czechów, także na podstawie oczekiwań mieszkańców, przewoźnicy otrzymali dwuletni termin na przygotowanie się do zamknięcia działalności”.

STANISŁAW MAZUR: „Nie wyobrażam sobie wprowadzenia zakazu z dnia na dzień i nie wyobrażam sobie sytuacji, w której przewoźnicy zostają bez pomocy. Należy rozważyć rekompensaty finansowe, szkolenia, programy przekwalifikowania zawodowego”. 

ANDRZEJ KULIG, kandydat komitetu „Ku przyszłości” przedstawił dziś swoje pomysły na rozwój infrastruktury sportowej. Obiecuje, że jak zostanie prezydentem to powstaną: 24 sale gimnastyczne, 17 boisk wielofunkcyjnych i 7 nowych basenów. A także dokona modernizacji klubów sportowych i jak najszerszy dostęp mieszkańców do infrastruktury sportowej, która w każdej dzielnicy ma być w zasięgu ręki.

ANDRZEJ KULIG: „Na mapie Krakowa są jednak białe plamy bez sportowych obiektów z prawdziwego zdarzenia. W których brakuje krytych pływalni, boisk wielofunkcyjnych czy sal gimnastycznych – mówi Andrzej Kulig – I te białe plamy będę sukcesywnie likwidował. W każdej dzielnicy są inwestycje sportowe, na które niecierpliwie czekają mieszkańcy. W każdej dzielnicy jest coś do zrobienia”.

ANDRZEJ KULIG: „Moją ambicją jest, by wybudowane w ostatnich latach obiekty sportowe służyły jak największej liczbie mieszkańców w każdym wieku. Dlatego przede wszystkim będę chciał doprowadzić do udostępnienia boisk czy hal sportowych lokalnym społecznościom, by nie stały zamknięte poza godzinami pracy np. szkół przy których powstały”.