News LoveKraków.pl

Wyborczy skrót. Gibała prezentuje swoich ludzi do rady miasta [26 lutego]

fot. Mat. prasowe KdM

Przedstawiamy skrót najważniejszych wydarzeń politycznych poniedziałku.

ŁUKASZ GIBAŁA zaprezentował dziś liderów list do Rady Miasta Krakowa z komitetu Kraków dla Mieszkańców. – Teraz, przy okazji najbliższych wyborów, chcemy szeroko otworzyć wszystkie okna w radzie miasta i głęboko ją przewietrzyć. Potrzebna jest zmiana, którą zamierzamy wprowadzić. Nie tylko w Radzie Miasta Krakowa, ale również w całym Krakowie – zaznaczył.

ŁUKASZ GIBAŁA: „Kraków stoi przed historycznymi wyborami samorządowymi, przed historyczną szansą. Dlaczego historyczną? Pierwszy raz od ponad 20 lat jest realna szansa na prawdziwą zmianę. W 2018 roku podczas ostatnich wyborów udało nam się w radzie miasta uchylić lufcik i wpuścić trochę świeżego powietrza. Tym świeżym powietrzem był klub radnych Kraków dla Mieszkańców, który liczył trzech radnych. Ale to był tyko drobny powiew powietrza”.

ŁUKASZ GIBAŁA: Tym co nas łączy to przekonanie, że Kraków potrzebuje zmiany. Dlatego od jutra ruszamy z intensywną kampanią wyborczą. Będziemy grali fair, ale przede wszystkim po to, aby wygrać, bo uważamy, że Kraków i krakowianie zasługują na dużo więcej. Zasługują na zmianę, a my kochamy Kraków i chcemy do tej zmiany doprowadzić. Ku zwycięstwie!”

ALEKSANDER MISZALSKI, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Krakowa w poniedziałek uczestniczył we wspólnej konferencji z ministrem sportu Sławomirem Nitrasem. Politycy poinformowali, że rząd chce budować orliki w nowych lokalizacjach. W planach jest tysiąc w najbliższych dwóch-trzech latach. Aleksander Miszalski uważa, że kolejne boiska są potrzebne także krakowianom. – W Małopolsce mamy 200 orlików, a w Krakowie 14, czyli około 7 procent, a mieszka tu 25 procent mieszkańców województwa – zauważył Miszalski.

ALEKSANDER MISZALSKI: „W piątek otrzymaliśmy bardzo dobrą wiadomość. Zgodnie z obietnicami Koalicji Obywatelskiej oraz Donalda Tuska odblokowany został Krajowy Plan Odbudowy oraz fundusze strukturalne. To będzie gigantyczny skok cywilizacyjny dla Polski. W Krakowie toczy się dyskusja na temat tego czy budować metro. Z tych 600 mld złotych potencjalnie można byłoby wybudować 60 linii metra. Oczywiście Kraków tych wszystkich środków nie dostanie, ale widać jaka to jest skala. Zresztą Kraków bardzo mocno wykorzystywał środki z Unii Europejskiej przez poprzednie 20 lat. W sumie zrealizowanych zostało 420 projektów o wartości blisko pięciu miliardów złotych”.

ALEKSANDER MISZALSKI zaprezentował „ławeczkę dialogu”, która ma mu towarzyszyć w spotkaniach z wyborcami. – Mieszkańcy muszą być traktowani podmiotowo, a ich głos słyszany przez radzących. Dlatego jako prezydent wprowadzę zmiany w konsultacjach społecznych. Każdy mieszkaniec otrzyma internetowy profil, z pomocą którego będzie mógł decydować o wielu miejskich sprawach i zgłaszać swoje opinie. Będzie też nim głosował w budżecie obywatelskim, czy sprawdzał stan rozliczeń podatkowych. Jeden profil, zamiast wielu. Dla osób, które są wykluczone cyfrowo będzie możliwość bezpłatnego szkolenia, skorzystania ze wsparcia asystenta lub głosowania papierowo. Wprowadzę także lokalne referenda w sprawach istotnych dla mieszkańców danej dzielnicy, a informacja o konsultacjach będzie docierać do mieszkańców skuteczniej – deklarował.

ŁUKASZ KMITA, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa w Radiu Kraków: „Zostałem zgłoszony przez komitet Prawa i Sprawiedliwości, ale zabiegam o poparcie dużo szerszego kręgu wyborców. Jeszcze raz podkreślam: moja dotychczasowa aktywność, skuteczność, pozyskiwanie środków dla Krakowa i współpraca z różnymi środowiskami pokazała, że warto razem działać”.

ŁUKASZ KMITA: „Będę przekonywał pana prezydenta Majchrowskiego, żeby już w pierwszej turze zagłosował na moją osobę. Generalnie uważam i taki mam głosy od mieszkańców, że bardzo często pan radny Łukasz Gibała pojawiał się rzeczywiście tam, gdzie działo się coś kontrowersyjnego, tylko potem zostawiał mieszkańców i nie pomagał im od samego początku do samego końca”.

ŁUKASZ KMITA zajmował się dziś długością ławeczki kandydata PO Aleksandra Miszalskiego. „Niezła wpadka posła Aleksandra Miszalskiego. Miała być „ławka dialogu”, a jest wąska, ciasna, rozklekotana i „dziadoska” ławeczka, która mieści tylko swoich. Oprócz pana posła zmieści się na niej jedna osoba”.

ANDRZEJ KULIG, kandydat na prezydenta Krakowa z komitetu Ku Przyszłości zorganizował w poniedziałek konferencję prasową dotyczącą zieleni. – 50 tysięcy drzew, milion krzewów i kilka milionów kwiatów posadzimy wspólnie w ciągu najbliższej kadencji. Jeśli krakowianie powierzą mi urząd prezydenta to od pierwszych dni kadencji uruchomiony zostanie licznik nasadzeń w Krakowie. Wyborcy będą mogli sprawdzić czy miesiąc po miesiącu, rok po roku, wywiązuję się ze złożonej obietnicy – napisał w mediach społecznościowych.

ANDRZEJ KULIG: „Nacisk chciałbym kłaść na to co znajduje się blisko nas i nie tylko na parki kieszonkowe. Powinniśmy wykorzystać wszelkie skwery i oprzeć się na aktywności mieszkańców. Warto zwrócić uwagę, że niekoniecznie tylko Zarząd Zieleni Miejskiej powinien być tą instytucją, która zajmuje się zielenią (…) Było już wiele inicjatyw samych mieszkańców i warto tę aktywność dalej wykorzystywać. Głęboko wierzę, że tego typu zmiany będą przyspieszały zazielenianie miasta”.

ANDRZEJ KULIG: „Musimy zmienić krajobraz naszych ulic, żeby nie były już gorącymi wąwozami, a ponownie stały się ulicami, które dają szansę na spokojne przejście dla osób starszych, ale także rodzin z dziećmi. To niezwykle ważne, aby mogli iść w cieniu, a nie koniecznie w gorącym słońcu. (…) W Nowej Hucie pomiędzy jezdniami często widzimy drzewa. Tego samego zjawiska, z różnych powodów, nie zobaczymy na taką skalę w innych dzielnicach miasta. Najwyższa pora wykonać ten krok w pozostałych częściach Krakowa i tam również zazielenić pasy drogowe”.

RAFAŁ KOMAREWICZ, kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta Krakowa we wtorek będzie gościł marszałka Sejmu Szymona Hołownię. O godzinie 18:00 w hali Hutnika przy ulicy Ptaszyckiego rozpocznie się otwarte spotkanie. – Cieszę się ogromnie, że po raz kolejny Szymon Hołownia będzie miał okazję odwiedzić Kraków. Zaprosiłem go, aby w najbliższy wtorek razem ze mną spotkał się z tak fantastycznymi, pełnymi energii i pomysłów ludźmi jak nasi krakowianie – komentuje Komarewicz.

STANISŁAW MAZUR, kandydat na prezydenta z Lepszego Krakowa: „Metro w Krakowie jest naszym interesem narodowym. Dlaczego Warszawa może mieć metro, a takie miasto jak Kraków nie? Dlaczego nie mamy prawa do metra i dlaczego mówimy, że nas nie stać na metro? Nie można myśleć o mieście w perspektywie lat, a w Krakowie o mieście myśli się z perspektywy kadencji. To duży błąd”.

STANISŁAW MAZUR we wtorek o godz. 18 organizuje w budynku Herbewo spotkanie z mieszkańcami Krakowa na temat metra.

STANISŁAW MAZUR w sobotę spotkał się z seniorami przed budynkiem Jordanówki w parku Jordana. – Wspólnie zdecydowaliśmy o złożeniu do władz miasta petycji dotyczącej aktywizacji seniorów, w tym udostępnienia seniorom pustych lokali komercyjnych należących do Krakowa, takich jak obiekt Jordanówki w Parku Jordana czy pawilon na Zakrzówku, które mogą zostać przekształcone na punkty gastronomiczne. Poprzez taką inicjatywę seniorzy mogliby aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, zarabiać dodatkowe pieniądze, spędzać czas w towarzystwie innych osób oraz rozwijać swoje zainteresowania”.

PLAN na 27 lutego (wtorek):

- 11:00, plac Matejki, start kampanii wyborczej Łukasza Kmity oraz kandydatów PiS do rady miasta,

- 18:00, Hala Hutnika przy ul. Ptaszyckiego, spotkanie wyborcze marszałka Szymona Hołowni oraz kandydata na prezydenta Krakowa Rafała Komarewicza,

News will be here