Wykłady i wspólny śpiew z okazji Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości fot. Jacek Smoter/LoveKraków.pl

Rozśpiewany tramwaj, patriotyczna iluminacja, koncert, lekcja śpiewu, otwarte wykłady – to tylko niektóre z kulturalnych wydarzeń, jakie towarzyszą rocznicy odzyskania niepodległości.

Podczas Święta Niepodległości nasze miasto przybierze biało-czerwone barwy. Flagi narodowe znajdą się na budynkach oraz w miejscach publicznych. Nie zabraknie ich również na tramwajach i autobusach. Ponadto kładka o. Bernatka zostanie tego dnia ozdobiona patriotyczną iluminacją.

Rozśpiewane obchody

Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana jak co roku organizuje w dniu 11 listopada „Tramwaj Patriotyczny”, który będzie jeździł wokół Plant w godz. 10:30-14:30. Czego możemy się spodziewać? – Forma jest taka sama jak w poprzednich latach. Tramwaj wyjeżdża z Zajezdni Nowa Huta, spod Teatru Bagatela zabiera chór Małe Słowianki i pokonuje trasę wokół Plant. Na każdym przystanku wsiadają mieszkańcy Krakowa oraz inne chóry, które śpiewają na żywo przez cały czas – a krakowianie śpiewają wraz z nimi – opowiada Justyna Gołębiowska z Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. – Będziemy rozdawać również śpiewniki z pieśniami patriotycznymi. W tym roku specjalna wkładka poświęcona jest wymarszowi I Kompanii Kadrowej, w związku z setną rocznicą tego wydarzenia – dodaje.

O godzinie 17:00 na Rynku Głównym odbędzie się 54. Lekcja Śpiewania pod hasłem „Radosna Niepodległości”. Polskie pieśni i piosenki wykonają artyści z kabaretu Loch Camelot pod przewodnictwem Ewy Korneckiej, wspólnie ze zgromadzoną na Rynku publicznością. Uczestnikom rozdane zostaną bezpłatne śpiewniki – w tym roku przygotowano aż 5500 egzemplarzy.

Koncert „Wolność kocham i rozumiem”, który 11 listopada odbędzie się w Fortach Kleparz, jest kolejną muzyczną propozycją na święto odzyskania niepodległości. Podczas wydarzenia, które rozpocznie się o godzinie 19:00, wystąpią zespoły „Chłopcy z placu broni” oraz „Latające talerze”. Impreza w historycznym klimacie skierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi i ma być ciekawą formą promowania patriotyzmu. – To wydarzenie jest skierowane do tych, którzy są daleko od warszawskich marszów i całej tej smutnej otoczki. Proponujemy świętowanie pozytywne, bardziej na wesoło – mówi Małgorzata Jantos.

Otwarte lekcje historii

Wydarzenia towarzyszące rocznicy to jednak nie tylko pochody i śpiew. Warto skorzystać również z bezpłatnych wykładów poświęconych historii Polski. Oferują je Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Muzeum Armii Krajowej. Pierwsza z tych instytucji organizuje wykład zatytułowany „I wojna światowa – przemysłowy ubój żołnierzy”. Prelekcja odbędzie się 13 listopada o godzinie 13:00 w Bibliotece Głównej AGH. O losach żołnierzy opowie dr Jerzy Pałosz, kurator wystawy „Czas żelaza. Front wschodni Wielkiej Wojny 1914-1918” prezentowanej w Bibliotece Głównej do 15 grudnia br.

W Muzeum AK odbędzie się wykład zatytułowany „Dezercje i unikanie służby w Wojsku Polskim w latach 1918-1945”, który wygłosi dr Remigiusz Kasprzycki. – Tematyka dezercji w Wojsku Polskim okresu II Rzeczypospolitej jest tematem stosunkowo mało zbadanym. Pionierami w historiografii tej materii są badacze amerykańscy i hiszpańscy, skupiający się jednak na swoich armiach narodowych – mówi Piotr Koziarz z Muzeum AK. – Prelegent przedstawi efekty własnych kwerend archiwalnych i bibliotecznych. Materiały źródłowe znalazł w zasobach między innymi Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz Centralnego Archiwum Wojskowego w Rembertowie. Przedstawi również prasę z epoki, a także liczne wspomnienia i pamiętniki. Autor poruszy szereg wątków: narodowościowych, pacyfistycznych, a także poświęconych „fali” oraz zagadnieniu służby zastępczej w okresie międzywojennym – dodaje Piotr Koziarz. Wykład odbędzie się w Auli Muzeum AK 12 listopada o godzinie 17:00.