Wyremontowane schody przy Opolskiej nie przetrwają długo

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zniszczone schody łączące ulice Opolską i Nad Sudołem zostały niedawno wyremontowane. Piesi mogą już teraz bezpiecznie z nich korzystać, a osoby z wózkami czy rowerami mają do dyspozycji podjazdy. Problem w tym, że dokładnie w tym miejscu startuje wkrótce ogromna inwestycja i z wyremontowanych schodów niewiele zostanie.

Schody zostały wyremontowane wiosną tego roku. To realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego z ubiegłego roku. Projektodawcy zwracali uwagę, że schody się rozpadają, brakuje przy nich poręczy, a najbardziej uciążliwy jest brak ciągłości podjazdu dla wózków.

Teraz schody wyglądają jak nowe. Rzecz w tym, że wkrótce w tym miejscu pojawi się ciężki sprzęt budowlany. Tuż obok ma przebiegać linia tramwajowa na Górkę Narodową i budowana równolegle do niej droga. Z kolei sama ulica Opolska, przy której zlokalizowane są schody, będzie w tym miejscu znacząco poszerzona. Wszystko przez to, że powstanie tu skrzyżowanie dwupoziomowe: pasy do jazdy na wprost zostaną skierowane do tunelu, a po zewnętrznych stronach powstają wjazdy i zjazdy z górnego poziomu skrzyżowania.

Nie przewidzieli?

– Analiza, jaką przyprowadziliśmy podczas opiniowana tego zadania w zeszłym roku wykazała, że ryzyko konieczności rozebrania tych schodów jest niskie – przekonuje Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

ZIKiT broni się twierdząc, że remont nie był kosztowny. – Remont kosztował 20 tysięcy złotych. Prace nad budową linii tramwajowej rozpoczną się najwcześniej na jesieni. Więc nawet gdyby doszło do konieczności ich rozebrania, przez wiele miesięcy będą służyć mieszkańcom – tłumaczy.

Tramwaj coraz bliżej

ZIKiT pochwalił się w czwartek kolejnym krokiem w stronę budowy linii tramwajowej. Projekt został właśnie przygotowany, teraz rozpoczęła się procedura związana z uzyskaniem decyzji środowiskowej. Prace mają się rozpocząć jesienią, a skończyć w czwartym kwartale 2020.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały
comments powered by Disqus