Wywoływanie duchów przeszłości

Dom Arcybractwa Miłosierdzia i Banku Pobożnego przy Siennej 5 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Przed nami dwa weekendy z dreszczykiem. Po raz kolejny niedostępne na co dzień miejsca staną otworem dla zwiedzających w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

18 i 19 oraz 25 i 26 maja. W tych dniach odbędzie się XXI edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. W ramach wydarzenia jak zawsze będzie można wejść i pozwiedzać nieznane, na co dzień niedostępne, miejsca. Tym razem na liście znalazły się Kraków, Iwkowa, Czchów, Roźnów, Kacwin, Niedzica i Przełęcz Snozka.

Tegorocznej edycji przyświeca hasło „z dreszczykiem”. – Chcieliśmy to małopolskie dziedzictwo pokazać z jeszcze innej strony. To całkiem dobra forma, aby opowiedzieć historie fascynujące i tajemnicze, a dzięki temu dowiadywać się o naszej przeszłości i dziedzictwie – mówi dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury, Joanna Orlik.

Seanse spirytystyczne i zrabowane płótno

Tym razem w Krakowie uczestnicy wydarzenia będą mogli zwiedzić m.in. dwa pałace – Pusłowskich i Potockich.

– W Pałacu Pusłowskich działo się wiele tajemniczych historii. Zrabowane cenne płótno Lorenza Lotta „Adoracja Dzieciątka” i jego późniejsze losy czy historia czarnego sufitu w salonie, gdzie wywoływano duchy. Jeszcze za czasów ojca Franciszka Ksawerego Pusłowskiego odbywały się tu seanse spirytystyczne – mówi Joanna Nowostawska-Gyalókay z zespołu przygotowującego Dni Dziedzictwa.

Nie mniej „groźnie” będzie też w Pałacu Potockich, w którym odwiedzający zobaczą m.in. rozległe piwnice w przeszłości służące warsztatom rzemieślniczym. Pojawią się opowieści o Erneście Theodorze Amadeuszu Hoffmanie, autorze opowieści „Dziadek do orzechów”, wielkim miłośniku kotów. Przed pałacem pojawi się wystawa Kryształowe pająki, ptaszarnia karła Wątróbki i klątwa Ossolińskich.

Opowieści z dreszczykiem czekają również w Klasztorze Duchaczek z kościołem pw. Św. Tomasza, Kościele św. Krzyża czy Domu Arcybractwa Miłosierdzia i Banku Pobożnego.

Ostatnie z wymienionych miejsc mieści się w kamienicy przy Siennej 5 i na co dzień jest niedostępne dla zwiedzających. Bractwo powstało w Krakowie dzięki Piotrowi Skardze, kaznodziei czasów kontrreformacji. Organizacja niosła pomoc materialną i duchową wstydzącym się żebrać ubogim. Taką działalność prowadzi do dziś. We wnętrzach zobaczyć będzie można m.in. dawną salę posiedzeń, komorę klejnotową i mroczne labirynty piwnic.

Małopolska czeka

Kraków to oczywiście nie wszystko.

– Na początek zapraszamy do malowniczej wsi Iwkowa, a konkretnie do kościoła NMP z drugiej połowy XV wieku. To jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce, pełniący obecnie funkcję kaplicy cmentarnej – mówi Paulina Kasprzycka z Małopolskiego Instytutu Kultury. – Malowidła na ścianach, pochodzące z pierwszej połowy XVII wieku robią naprawdę piorunujące wrażenie – dodaje.

W Czchowie będzie można odwiedzić zamek i kościół. Rodziny z dziećmi będą mogły się nawet wybrać na wyprawę detektywistyczną. W Rożnowie czeka natomiast beluard, nowoczesna jak na początek XIV wieku forteca. Miała być elementem obronnym w czasie zagrożenia tureckiego. Tego typu budowle są mało charakterystyczne dla naszej części Europy.

W Kacwinie swoje podwoje dla zwiedzających otworzy kościół pw. Wszystkich Świętych, a w Niedzicy kościół św. Bartłomieja. Na Przełęczy Snozka w Kluszkowcach na uczestników Małopolskich Dni Dziedzictwa czekają Organy Władysława Hasiora. W trakcie wydarzenia nie zabraknie opowieści o niepokojącej i prowokacyjnej sztuce artysty i kontrowersjach związanych z prezentowanym dziełem.

Przydatne informacje

Udział w Małopolskich Dniach Dziedzictwa jest bezpłatny, do części obiektów można wejść tylko po uprzedniej rezerwacji, która rozpocznie się 13 maja (zapisy na pierwszy weekend) i 20 maja (zapisy na drugi weekend). Rezerwacji można dokonać za pomocą formularza na stronie www.dnidziedzictwa.pl/rezerwacje-2019 i telefonicznie: 12 423 35 55.

Plan zwiedzania:

Weekend 18–19 maja

Pałac Pusłowskich w Krakowie, Pałac Potockich w Krakowie, Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej, Kościół pw. Narodzenia NMP w Czchowie, zamek w Czchowie, beluard w Rożnowie.

Weekend 25–26 maja

Klasztor Duchaczek z kościołem św. Tomasza w Krakowie, Kościół pw. Św. Krzyża w Krakowie, Dom Arcybractwa Miłosierdzia i Banku Pobożnego w Krakowie, wieś Kacwin na Spiszu, Kościół św. Bartłomieja w Niedzicy, Organy Władysława Hasiora na Przełęczy Snozka w Kluszkowcach.

Więcej informacji i szczegółowy program na stronie www.dnidziedzictwa.pl.

comments powered by Disqus