„Z głową bez karabinu” - nowa wystawa Muzeum AK

Wystawa „Z głową bez karabinu” fot. materiały prasowe Muzeum AK

Zapowiedź nowej wystawy Muzeum Armii Krajowej można zobaczyć do niedzieli 31 stycznia w Galerii Krakowskiej. Są to fotogramy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Ireny Kwiatkowskiej czy Zdzisława Maklakiewicza .

„Z głową bez karabinu” to wystawa poświęcona powojennym osiągnięciom żołnierzy podziemia. Historia AK nie kończy się wraz z rozkazem z 19 stycznia 1945 roku, w którym gen. Leopold Okulicki rozformował podległe mu wojsko. Zaangażowani w walkę konspiracyjną walkę pozostali i w różny sposób próbowali odnaleźć się w nowej, powojennej rzeczywistości. Wielu z nich wróciło do życia zawodowego i swoich pasji. Część jest dobrze znanych – aktorów, naukowców, społeczników oraz sportowców.

Znani bohaterowie

Wśród takich osób znajdują się między innymi Irena Kwiatkowska (aktorka, spikerka Polskiego Radia, wzięła udział w powstaniu warszawskim), Jan Reyman (piłkarz i działacz Wisły Kraków) i Tadeusz Parpan („Wielkolud z Cracovii”), którzy podczas wojny grali w jednej „akowskiej drużynie”. Znany monolog jako inżynier Mamoń z filmu „Rejs” wypowiada Zdzisław Maklakiewicz ps. „Hanzen”. Podporucznik maria Sigmund współpracował z Biurem Informacji i Propagandy, walczył w powstaniu warszawskim, zaprojektował znaczek powstańczej Poczty Polowej. Na wystawie znajduje się reprodukcja podłogi, którą zaprojektował do wnętrza Sali konferencyjnej w budynku administracyjnym Huty im. Lenina.

Gdzie można zobaczyć wystawę

Ekspozycja znajduje się na poziomie -1 od strony placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Dlatego też nie bez powodu znajduje się tu sylwetka patrona pobliskiego placu -legendarnego „kuriera z Warszawy” i dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Po zakończeniu ekspozycji w Galerii Krakowskiej wystawa „Z głową bez karabinu” przeniesie się do siedziby Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12. Otwarcie rozbudowanej wersji wystawy o powojennych losach AKowców zaplanowane jest na 24 lutego.