Z Księżyca na Marsa i dalej. Wystawa w 50. rocznicę misji Apollo 11

Wystawa „Z Księżyca na Marsa i dalej” w Muzeum Lotnictwa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. W Muzeum Lotnictwa trwa wystawa „Z Księżyca na Marsa i dalej”, zaprezentowana z okazji 50. rocznicy misji Apollo 11.

Odwiedzający wystawę zorganizowaną przez Konsulat Generalny USA w Krakowie zobaczą prawie 30 fotografii pochodzących z bazy danych NASA.

Przedstawiają misję Apollo 11 oraz pozostałe sześć wypraw. Na Księżyc nie udało się dotrzeć jedynie załodze Apollo 13. Wypadek wymusił decyzję o powrocie na Ziemię niedługo po dotarciu do orbity. Ostatni lot Apollo 17 odbył się w grudniu 1972 r.

Teraz Mars

Oprócz tego zobaczymy również prezentację dalszych planów NASA dotyczących wybudowania stałej siedziby na Księżycu. Z tego miejsca mają się odbywać dalsze loty na Marsa.

Jeśli wszystko pójdzie z planem, na srebrny glob powrócą misje załogowe, a następnie ludzie zostaną wysłani dalej na Marsa.

– Mam nadzieję, że ta wystawa zainteresuje i zainspiruje młodych ludzi do pogłębiania wiedzy na temat kosmosu. Lądowanie na Księżycu nie było ważną kartą wyłącznie w historii USA, ale całej ludzkości. To ogromne osiągnięcie i powinno być dla nas inspiracją. Mamy plany, aby do 2024 roku przeprowadzić załogowe lądowanie na Księżycu – mówi Kathryn E. Porter, Konsul Generalna USA.

Na wystawie zobaczymy też wyobrażenia na temat osady na Marsie i przygotowania do misji załogowych w nowym statku kosmicznym Orionie.

Jak to się zaczęło

Misja Apollo zaczęła się dokładnie 50 lat temu, kiedy to 16 lipca 1969 Apollo 11 wystartował z Centrum Lotów Kosmicznych na Canaveral. Na pokładzie byli Neil Armstrong (dowódca), Buzz Aldrin (pilot modułu księżycowego) i Michael Collins (pilot modułu dowodzenia).

19 lipca dotarł do orbity Księżyca, a 20 lipca Armstrong i Aldrin w module księżycowym zbliżyli się do jego powierzchni. Collins w tym czasie pozostawał w module dowodzenia na orbicie Księżyca. Lądowanie nastąpiło 20 lipca 1969 o godzinie 20:17. Armstrong zszedł po drabinie z lądownika Eagle i dotknął powierzchni Księżyca. To właśnie wtedy wypowiedział słynne słowa: „To jeden mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

Nowa era

Wraz z programem Artemis, NASA rozpoczęła nową erę eksploracji kosmosu. Skutkiem NASA planuje wysłanie robotów na powierzchnię Księżyca w 2020. Celem jest zbadanie księżycowych zasobów i przygotowanie podwalin pod stałą obecność człowieka.

– Tym razem, kiedy polecimy na Księżyc, zostaniemy tam. I wówczas użyjemy tam zdobytej wiedzy, aby dokonać następnego ogromnego skoku. Wyślemy astronautów na Marsa –  zapowiada Jim Bridenstine, administrator NASA.

Wystawa prezentowana będzie do 27 września 2019 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus