Zabezpieczą „Kossakówkę” przed dalszą degradacją

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W zabytkowym dworku będzie się mieścić nowy oddział muzeum MOCAK.

W 2019 roku miasto kupiło „Kossakówkę” za 4,5 mln zł. W zabytkowym dworku ma powstać Muzeum Historii Sztuki.

Przed remontem

– „Kossakówka”, jak wiadomo, jako budynek jest w kiepskim stanie. Przed przystąpieniem do właściwego remontu należy wykonać szereg prac, które ochronią to miejsce i umożliwiają wejście ekipy budowlanej. W pierwszej kolejności dokonaliśmy odgrzybienia – mówi Magdalena Madej z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Instytucja otrzymała od miasta dotację w wysokości 150 tys. zł, która zostanie przeznaczona na wykonanie prac zabezpieczających zabytkowy dworek przed dalszą degradacją.

– Dotacja w wysokości 150 tys. zł została przyznana wskutek wystąpienia w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków do UMK o przesunięcie środków celem wykonania prac budowlanych obejmujących posadowienie budynku. 30 lipca otrzymaliśmy potwierdzenie w powyższej sprawie. Aby móc przystąpić do opisanych prac procedowaliśmy cesję pozwolenia na budowę. 13 sierpnia otrzymaliśmy potwierdzenie z Wydziału Architektury – informuje Madej.

MOCAK do trzech tygodni ma pozyskać projekt wykonawczy prac zabezpieczających.

– Następnie musimy wyłonić ich wykonawcę. Realizacja tych prac planowana jest do końca 2020 roku. Do efektu końcowego mamy jeszcze kilka etapów do pokonania. Niemniej, plan przewiduje powstanie w tym miejscu Centrum Edukacyjnego w zakresie historii sztuki, spełniającego współczesne wymagania publiczności – mówi Magdalena Madej.

„Przywrócimy to miejsce kulturze”

W Muzeum Historii Sztuki, które powstanie w „Kossakówce”, będzie prezentowana sztuka od średniowiecza do współczesności. Jak mówiła w grudniu 2019 roku w rozmowie z LoveKraków.pl dyrektorka MOCAK-u Maria Anna Potocka, będzie to „mniej więcej 50 starannie wybranych obiektów, reprezentatywnych dla danego czasu”.

Ekspozycja ma zostać podzielona na kilka podstawowych okresów, którym przypisane zostaną charakterystyczne kompozycje muzyczne i najważniejsze cytaty z literatury, poezji lub filozofii.

Powstanie również osobna ekspozycja, na której zobaczymy historię rodziny Kossaków.

– Różne apele społeczne pokazały, że mamy do niego stosunek nostalgiczny i Kraków chciałby, aby to miejsce przywrócić kulturze. Więc o to powalczymy – mówiła pod koniec 2019 roku Maria Anna Potocka, dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto