Zainspirowani sztuką wschodu. Wystawa „Piękno Matki Boga” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od środy (16 kwietnia) w krypcie Pijarów może oglądać wystawę ikon i obrazów „Piękno Matki Boga – wielcy malarze inspirują. Przedstawienia Maryjne od Bizancjum do renesansu”. To prace artystów krakowskiej grupy „Lumen”.

Przedstawienia Madonn z okresu bizantyjskiego i jego spadkobierców, po okres renesansu są historią nie tylko rozwoju teologicznego – mariologii, ale również historią rozwoju kanonu malarstwa sakralnego i religijnego. Malarstwo mariologiczne pokazuje spektakularną historie życia religijnego Kościoła na przestrzeni wieków. Ukazuje w boskich postaciach relacje Boga do człowieka jak i odwrotnie, człowieka do Boga.

– Naszą obecność w Kościele i dla Kościoła chcemy wyrazić poprzez konkretne formy ewangelizacji. Najpierw ewangelizujemy samych siebie, by w ten sposób przybliżyć Boga innym. Sztuka jest niewyczerpanym i niewysłowionym skarbem katechezy. Wystawa ma z jednej strony pokazać nasz dorobek, już 15 letniej historii, a z drugiej dzieleniem się naszym doświadczeniem i wiedzą w przeżywaniu Sacrum – mówią artyści zrzeszeni w krakowskiej grupie malarzy ikon „Lumen”, których prace prezentowane są w pijarskiej krypcie.

Sztuka pisania ikon

Zazwyczaj o ikonach, dziełach sakralnych mówi się, że się je pisze, bo z języka rosyjskiego „pisać” oznacza „malować”. Oglądający je „czytają”: zawartą treść, bogatą symbolikę. Tradycyjnie ikony maluje się przy użyciu tempery jajowej, czyli farby przygotowanej na bazie żółtka wzbogaconego piwem, werniksem lub winem, zmieszanego z odpowiednim pigmentem.

Prace, które można podziwiać przy ul. Pijarskiej 2 wzorowane są na dziełach dawnych mistrzów ikonografii. – Ich celem jest przybliżyć to doświadczenie i w sposób wizualny zaciekawić, a z drugiej strony sprowokować widza do pogłębionej refleksji. – To wszystko ma prowadzić do teologii fascynacji i uniesienia – podkreślają ikonopisarze.

Wystawę można oglądać do 8 maja.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto