Zbadają poziom hałasu na osiedlu Ruczaj

Do maja 2014 roku ma zostać przeprowadzony pomiar hałasu na Ruczaju. Na razie został rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę badań.

Zamówienie w szczególności obejmuje wykonanie analizy wibroakustycznej drgań i hałasu emitowanego do środowiska przez ruch po rozbudowie ulic Grota-Roweckiego, Bobrzyńskiego i ul. Czerwone Maki. To właśnie przy tych ulicach zamontowane zostały ekrany akustyczne. Zbadany zostanie również hałas po rozbudowie skrzyżowań oraz utworzeniu torowiska tramwajowego na odcinku od skrzyżowania ul. Brożka – Kapelanka – Grota-Roweckiego –Lipińskiego, przystanku końcowego „Czerwone Maki” i znajdującego się w okolicy parkingu Park&Ride.

Zadaniem konsorcjum będzie analiza oddziaływania przedsięwzięcia na stan akustyczny środowiska wraz z wykonaniem pomiarów hałasu w dzień i w nocy. Potrzebne będzie również opracowanie projektu akustycznego mającego na celu wyznaczenie zabezpieczeń w przypadku wystąpienia przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu oraz wskazanie koniecznych zabezpieczeń przed drganiami, jeśli będzie taka potrzeba.

Jak zapewniają przedstawiciele ZIKiT dokonywanie analiz nie będzie uciążliwe dla kierowców. – Wszelkie prace powinny być prowadzone przy utrzymaniu przejezdności drogi – mówi Pyclik. – Pomiarów nie można prowadzić w czasie, gdy mogą one zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu i osobom wykonującym pomiar – dodaje.

Przetarg na wykonanie usług wygrało konsorcjum firm Lemitor Ochrona Środowiska Sp. z o.o. oraz Pracownia Ochrony Środowiska mgr inż. Paweł Molenda. Za zrealizowanie analizy firmy te zażądały najniższą cenę nieco ponad 146 tys. złotych. – Przetarg został rozstrzygnięty 18 listopada i obecnie trwa podpisywanie umowy z wykonawcą – mówi Michał Pyclik z biura prasowego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. – Wymagany termin wykonania analizy to 15 maja 2014 roku.