Kraków zyska wkrótce nową, wielofunkcyjną przestrzeń, łączącą komfortowe mieszkania, nowoczesne biurowce, lokale gastronomiczne i usługowe wraz z obszernymi terenami zieleni. Projekt WITA to krakowski debiut formatu destination realizowanego przez Echo Investment i Archicom, który wnosi ideę 15-minutowego miasta jako miejsca, gdzie codzienne życie staje się prostsze, a potrzeby mieszkańców, pracowników i turystów są realizowane w zasięgu spaceru lub przejażdżki rowerem.
Destination to autorska, oparta na wieloletnim doświadczeniu Echo Investment i Archicomu w różnych segmentach rynku nieruchomości, interpretacja coraz popularniejszej w Europie idei 15-minutowego miasta, zaproponowanej przez francuskiego urbanistę Carlosa Moreno.
Inwestycja WITA, zaprojektowana przez MOFO Architekci to przykład przemyślanej rewitalizacji. We współpracy z regionalnym konserwatorem zabytków zadbano o zachowanie tożsamości dawnych magazynów zaopatrzenia Twierdzy Kraków, tworząc jednocześnie funkcjonalną i estetyczną przestrzeń. Na 3-hektarowej działce u zbiegu ulic Wita Stwosza i Kątowej powstaje otwarte i wielofunkcyjne z definicji destination, o niskiej, czteropiętrowej zabudowie, łączące mieszkania, biura, prywatny akademik, lokale handlowo-usługowe, restauracje i miejsca spotkań wraz z przestrzeniami do rekreacji. Wszystko to w sercu Starego Miasta, zaledwie 1,4 kilometra od Rynku Głównego. Centralną osią kompleksu będzie szeroka, otoczona drzewami i prowadząca do zielonego skweru piesza aleja, w otoczeniu ogólnodostępnych miejsc do wypoczynku.
– Projekt WITA wniesie nową wartość do urbanistyki Krakowa. Tworzymy prawdziwe miasto w mieście – zintegrowane z otoczeniem, przyjazne dla ruchu pieszego i zachęcające do interakcji społecznych. Nasza koncepcja dowodzi, że dzięki odpowiednim rozwiązaniom planistycznym i architektonicznym harmonijne współistnienie jest możliwe. Przywracanie do życia zdegradowanych terenów, wielofunkcyjność pozwalająca zrealizować najważniejsze potrzeby w zasięgu ręki, ograniczanie ruchu samochodowego do niezbędnego minimum oraz troska o dostęp do naturalnej zieleni to elementy naszej wizji zrównoważonego rozwoju przestrzeni miejskich – mówi Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment.
Komfort mieszkania w sercu miasta
Nowe i komfortowe przestrzenie mieszkalne w samym sercu Krakowa to rzadkość na lokalnym rynku nieruchomości. Każda tego rodzaju inwestycja wpisuje się dzięki temu w potrzeby segmentu najmu oraz osób studiujących w stolicy Małopolski i wiążących z nią swoją przyszłość.
W części mieszkalnej destination WITA powstaną dwa kameralne, czteropiętrowe budynki, które pomieszczą łącznie 176 komfortowych i funkcjonalnych apartamentów o metrażach od 28 do 97 m², a także pomieszczenia gospodarcze, rowerownie i stacje naprawcze. Duże przeszklenia zapewnią naturalne doświetlenie wnętrz, każde mieszkanie będzie posiadać prywatną przestrzeń zewnętrzną – balkon, taras lub ogródek, a systemy smart home umożliwią sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy innymi domowymi urządzeniami. Dzięki aplikacji Bluebolt mieszkańcy będą mogli bezdotykowo otwierać drzwi, bramy czy przywoływać windy.
– Projekty miastotwórcze stają się w Polsce coraz popularniejsze, co potwierdza, że korzyści z tego rodzaju inwestycji dostrzegają nie tylko deweloperzy, ale także samorządy i lokalne społeczności. Jednak w Krakowie do dziś pozostają one rzadkością ze względu na ograniczoną podaż gruntów w centralnych punktach tej aglomeracji. Jako Archicom realizujemy w związku z tym przełomowy projekt WITA, który powstaje w miejscu dawnych magazynów zaopatrzenia Twierdzy Kraków i na terenie Starego Miasta. Powstaną tam czteropiętrowe budynki – w tym dwa mieszkalne – tworzące kwartał, w którym ludzie będą żyć, pracować oraz spędzać wolny czas. Dostarczy on szeroki wachlarz usług, lokali gastronomicznych oraz eventów organizowanych na terenie wielofunkcyjnej inwestycji – mówi Dawid Wrona, członek zarządu Archicom S.A.
Nowoczesna przestrzeń biurowa i handlowo-usługowa
W 2023 r. 54 proc wynajmowanej przestrzeni biurowej w Warszawie znajdowało się w budynkach certyfikowanych, a w I połowie tego roku było to już 75 proc. Te dane pokazują, że najemcy zwracają uwagę na zrównoważone rozwiązania obecne w biurowcach, w których będą pracować i spędzać czas.
Kraków wyznacza nowe standardy na rynku biurowym w Polsce, a inwestorzy coraz częściej dostrzegają potencjał tego miasta, co przekłada się na rosnącą liczbę projektów biurowych i inwestycji. Aspekty ważne dla dzisiejszych najemców przy wyborze budynku biurowego to głównie minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko, wykorzystanie energooszczędnych technologii, stosowanie systemów odnawialnych źródeł energii jak panele słoneczne czy inteligentne systemy zarządzania energią.
Te wymogi wyróżniają biurowce, które tworzy Grupa Echo Investment – projektowane zgodnie z najnowszymi trendami budownictwa zrównoważonego. Budynki są częściowo zasilane zieloną energią wyprodukowaną ze źródeł odnawialnych, a dodatkowo zostały wyposażone w energooszczędne rozwiązania zmniejszające ich wpływ na środowisko naturalne.
Budynki biurowe w inwestycji WITA zaprojektowano zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju, potwierdzonymi certyfikacją BREEAM na poziomie Outstanding. Pierwszy budynek biurowy powstanie przy ul. Wita Stwosza, w bezpośrednim sąsiedztwie gmachu Muzeum Armii Krajowej. Drugi będzie usytuowany obok głównej alei oraz nowo powstałej, wewnętrznej drogi. Partery biurowców zostaną przeznaczone na lokale gastronomiczne i punkty usługowe, zaplanowano m.in. centrum fitness i przychodnię medyczną, które ułatwią codzienne życie, oszczędzając czas i zapewniając dostęp do najważniejszych udogodnień.
Historia w sercu nowoczesnego miasta
Krakowski projekt destination WITA łączy nowoczesność z szacunkiem dla historycznego dziedzictwa i zasad zrównoważonego rozwoju. Elewacje budynków zostaną pokryte czerwoną cegłą, która nawiązuje do dawnych budynków aprowizacji Twierdzy Kraków i współczesnych zabudowań wokół, jak Muzeum Armii Krajowej czy Muzeum Fotografii MuFo, podkreślając historyczny charakter miejsca. W przestrzeniach wspólnych między budynkami pojawią się tablice informacyjne przybliżające historię Centrum Aprowizacji Armii. Dodatkowo, tereny rekreacyjne zostaną obsadzone tzw. zielenią forteczną – rodzimymi gatunkami roślin. Na terenie inwestycji zostanie posadzone także ok. 150 nowych drzew.
Elementy nawiązujące do historycznej architektury przenikają się z nowoczesnymi rozwiązaniami ekologicznymi. Kompleks zostanie wyposażony w systemy zarządzania energią i wodą, panele fotowoltaiczne oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Inwestycja uwzględni także infrastrukturę rowerową. Zielone dziedzińce, alejki spacerowe, skwery oraz plac zabaw wzbogacą przestrzeń o blisko 7 tys. m² terenów rekreacyjnych. Całość zaprojektowano z myślą o poszanowaniu potrzeb różnych grup mieszkańców. Szerokie chodniki, łagodne nachylenia oraz intuicyjny układ przestrzeni zapewnią łatwą komunikację, również osobom z niepełnosprawnościami.
Finalizację projektu zaplanowano na styczeń 2026 roku.