ZZM ogłosił przetarg na przebudowę placu zabaw przy ul. Zachodniej. Oblegane przez najmłodszych miejsce ma już za sobą swoje lata świetności, a teraz ma zyskać zupełnie nowy wygląd.
Kiedy latem 2013 roku otwierano nowy plac zabaw przy ul. Zachodniej, był on przedstawiany jako początek dużej zmiany w podejściu do takich miejsc w Krakowie. Powstał jako jeden z trzech pierwszych placów zabaw zwanych Smoczymi Skwerami – podobne inwestycje zostały zrealizowane przy ul. Wietora w rejonie Bulwarów Wiślanych i przy NCK w Nowej Hucie. Wyróżniały się nowoczesnymi urządzeniami przeznaczonymi dla różnych grup wiekowych i stylistyką nawiązującą do smoka wawelskiego.
Miasto mocno chwaliło się tymi placami, zapowiadając budowę kolejnych w każdej dzielnicy. I faktycznie, od tego czasu w różnych rejonach Krakowa zdążyło powstać mnóstwo nowych placów zabaw, nie tylko w formie Smoczych Skwerów, ale zapotrzebowanie nie maleje. Plac zabaw przy Zachodniej w ciepłe popołudnia jest dosłownie oblężony, a upływ czasu jest w tym przypadku nieubłagany: w ostatnim czasie coraz częściej poszczególne elementy były wyłączane z użytkowania, uszkodzenia widać też na nawierzchni ułożonej z miękkich płyt.
Szukają wykonawcy
W minionym roku Zarząd Zieleni Miejskiej opracował dokumentację projektową, a teraz przechodzi do realizacji prac. Zakładają, że mogą one kosztować ponad 1,3 mln zł. Właśnie ogłoszony został przetarg na wybór wykonawcy.
– W ramach modernizacji pojawią się nowe urządzenia zabawowe, piaskownica, siłownia plenerowa wraz z nawierzchniami bezpiecznymi, elementy małej architektury oraz dodatkowa zieleń – czytamy na Facebooku ZZM. Centralnym elementem placu zabaw będzie duża konstrukcja w kształcie smoka, z różnymi elementami do wspinania.
Urzędnicy podzielili zamówienie na kilka części: zakres podstawowy to rozbiórka obecnego placu zabaw i budowa nowego, wraz z nawierzchnią i piaskownicą, a w ramach opcji dodatkowych znalazły się m.in. montaż kolejnych elementów małej architektury, montaż siłowni z nawierzchnią bezpieczną oraz nowe nasadzenia.
Na największą, główną część prac wykonawca dostanie ok. 14 miesięcy, a na prace dodatkowe – kolejne półtora miesiąca. Możliwe jest też wcześniejsze zakończenie prac.