Zarząd Infrastruktury Sportowej chce rozbudować OSiR „Kolna” o infrastrukturę umożliwiającej uprawianie oraz organizację rozgrywek tenisa ziemnego. Wartość projektu szacuje na ok. 36 milinów złotych. – IV etap rozbudowy OSiR pozostaje w sferze koncepcji. W tej chwili, nie są prowadzone żadne działania, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie skupia się obecnie na działaniach związanych z CSiR Eisenberga – tłumaczy Jerzy Sasorski, rzecznik ZIS.
ZIS chce podpisać umowę z partnerem prywatnym do kwietnia 2014 roku i rozpocząć IV etap rozbudowy ośrodka. – Na razie to tylko propozycja, a daty są podane orientacyjnie – tłumaczy Jerzy Sasorski, rzecznik prasowy Zarządy Infrastruktury Sportowej. Miejska jednostka jest właścicielem obiektu, a dzierżawcą OSiR „Kolna” Krakowski Klub Kajakowy. – W sytuacji, gdy trudno o dofinansowanie ze środków budżetu państwa, przy konieczności ograniczania wydatków Gminy, szukamy alternatywnych sposobów finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie sportu i rekreacji, takim sposobem jest m.in. PPP (partnerstwo publiczno-prywatne – przyp. red.) – mówi rzecznik ZIS.
Turnieje tenisowe w Krakowie?
Obok istniejącego od 2003 roku olimpijskiego toru kajakowego, basenu i hali sportowej (2007), miałyby powstać korty tenisowe na otwartym powietrzu, hala z widownią i kortami oraz boksami do gry w squasha. Jak czytamy w opisie projektu, „planowana inwestycja ma spełniać wszelkie przepisy umożliwiające organizację międzynarodowych zawodów tenisa ziemnego. Hala wyposażona w trybuny posłuży za miejsce rozgrywek turniejów tenisowych. W okresie letnim hala byłaby częściowo otwierana, przez co turnieje tenisa ziemnego będą bardziej widowiskowe”.
Byłby to jedyny taki obiekt w Krakowie. – Co prawda mamy kryte korty tenisowe na krakowskim AWF-ie, ale tam nie ma trybun. Służą one raczej do celów dydaktycznych oraz treningowych. Podczas pobytów w Krakowie siostry Radwańskie korzystają np. z kortów Klubu Sportowego Nadwiślan lub hali tenisowej Akademii Wychowania Fizycznego. Obiekty tenisowe znajdują się m.in. także na os. Kurdwanów, na os. Kozłówek, przy ul. Siedleckiego (obok sztucznego lodowiska), przy ul. Bronowickiej (WKS Wawel). Halę tenisowa ma Politechnika Krakowska, jest również kilka obiektów prywatnych, w tym kompleks na Woli Justowskiej – wylicza Sasorski.
Natomiast gdyby udało się wybudować kort przy ul. Kolnej, można by pokusić się o zorganizowanie turnieju tenisowego. – Oczywiście niższej rangi, ale to nie oznacza, że nie przyciągnąłby on różnych zawodników z wielu krajów – mówi Jerzy Sasorski. – Na Kolnej jest świetne zaplecze: hotel, baseny, hala, odnowa biologiczna. Ale w takim stanie rzeczy, oczywiście, nie planujemy jeszcze zorganizowania przy Kolnej turnieju tenisowego – podkreśla rzecznik ZIS.
Priorytety są inne
Harmonogram projektu zakłada, iż umowa z partnerem prywatnym zostanie podpisana w kwietniu 2014 roku, a budowa ma się zakończyć w grudniu 2015. W zamian za zbudowanie obiektu, inwestor będzie mógł czerpać korzyści z zarządzania obiektem sportowym i infrastrukturą powstałą w ramach rozbudowy przez 25 lat. Według Miasta, kompleks sportowy posiada spory potencjał do wykorzystania go pod kątem, jak sama nazwa ośrodka brzmi, turystyki, sportu i rekreacji. Obiekt umożliwia także organizacje imprez sportowych czy imprez kulturalnych na skalę światową. Obszar na jakim miałyby się znaleźć korty tenisowe w większości należy do Skarbu Państwa i gminy (0,94 h), zaś reszta (ok. 0,2 h) jest w rękach prywatnych. Do inwestora należałoby odkupienie tych działek.
Na razie jednak możemy o tym zapomnieć, chyba że zgłosi się partner prywatny. Teraz ZIS skupia się przede wszystkim na realizacji inwestycji Centrum Sportu i Rekreacji, które ma powstać w miejscu, gdzie działał kiedyś basen Polfy. – IV etap rozbudowy Ośrodka, jest jedną z pięciu koncepcji do ewentualnej realizacji obiektu sportowo-rekreacyjnego w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Wstępne badania wykonalności dla tych pięciu obiektów wykazały, że w pierwszej kolejności Miasto szukać będzie partnera prywatnego do budowy Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Eisenberga – przyznaje Jerzy Sasorski. – Przy badaniach brane były pod uwagę różne kryteria, m.in. takiej jak: lokalizacja, stan prawny terenu, ewentualne dochody – dodaje rzecznik ZIS.
galeria:ppp4krakow.pl