Wokół nowohuckich schronów narosło wiele mitów. Jeden z nich dotyczy tego, że pod całą dzielnicą znajduje się drugie, podziemne miasto. Do dzisiaj można usłyszeć mieszkańców opowiadających o tym, jak przed laty weszli do podziemi na jednym osiedlu a wyszli w zupełnie innej części Nowej Huty. Ponadto, krąży również opowieść mówiąca o tym, że pod dawnym Kinem Światowid mieścił się największy schron dla kilkuset osób… Czy jest to prawda, możecie się przekonać już 17 czerwca w Muzeum PRL-u podczas wernisażu wystawy „PRL mieszka w nas? Kultura czasu wolnego”.
Wszystkie schrony miały również podobno chronić przed wybuchem jądrowym. Wystawa ma za zadanie zmierzyć się z tymi mitami i opowiedzieć o okolicznościach ich budowy w latach 1950-57. To również opowieść o sytuacji politycznej w latach 50. w Polsce i na świecie, zimnej wojnie, wyścigu zbrojeń, rzeczywistym zagrożeniu wybuchem III wojny światowej, ale też tym, jak władze wykorzystywały schrony w celu propagandowym. Drugim istotnym elementem wystawy, której otwarcie planowane jest na 18 września, będzie opowieść o budowlach ochronnych w Polsce po II wojnie światowej, Obronie Cywilnej oraz obowiązujących wówczas przepisach i szkoleniach.
Co z tym PRL-em?
Centrum ekspozycji będzie stanowić oczywiście Nowa Huta i ulokowane pod nią schrony. Jednak wystawa będzie zapewne stanowiła szerszy kontekst do rozważań dotyczących tematyki PRL-u przedstawianej w muzeum, które powstaje w dawnym budynku dawnego kina Światowid.
– Nasze muzeum ma być kompleksową opowieścią o czasach PRL-u. Jesteśmy wpisani w to miejsce, w wyjątkowy układ architektoniczny najstarszej części Huty. Dlatego grzechem byłoby tego nie wykorzystać. Chcemy opowiadać o tej epoce z perspektywy nowohuckiej – przyznaje Ryszard Kozik z Muzeum PRL-u.
W trakcie wernisażu omówione zostaną najbardziej charakterystyczne i najciekawsze schrony. Zostanie również zaprezentowane ich działanie oraz to, jak dzisiaj wyglądają. Muzeum PRL-u zaprasza również na spacer po Nowej Hucie śladem instalacji ochronnych znajdujących się na powierzchni ziemi.
Tajemnice podziemi kina Światowid
Schronom kina Światowid schronom udało się już przywrócić pierwotny wygląd. Fachowo nazywano je ukryciami, a te prezentowane podczas wernisażu mogły pomieścić około 70 osób. Będzie można zajrzeć do wyjścia ewakuacyjnego i obejrzeć olbrzymią klimatyzację kina z końca lat 50. XX wieku.
To zaproszenie na jesienną ekspozycję oraz pierwszy krok do realizacji trasy turystycznej po nowohuckich schronach, której utworzenie planuje gmina Kraków. Wernisaż wystawy „PRL mieszka w nas? Kultura czasu wolnego” odbędzie się w środę o godzinie 17.00 w Muzeum PRL-u.