Zima zła. Nawet 12 tygodni może potrwać oczyszczanie miasta

fot. Krzysztof Kalinowski

Porządkowaniem ulic i chodników zajmuje się 330 osób i 130 różnego typu jednostek sprzętowych MPO. Koszt akcji jest szacowany na około 5,2 mln zł.

Gruntowne sprzątanie po zimie zazwyczaj trwa około 10 tygodni, jednak ze względu na pogodę i Wielkanoc może potrwać 12 tygodni. To jednak nie koniec akcji „Zima”, ponieważ w przeszłości zdarzały się opady śniegu nawet w kwietniu. Pogoda jednak pozwala już na regularne oczyszczanie mechaniczne, przy użyciu wody bez ryzyka spowodowania gołoledzi.

Potrzeba kilku przejazdów

Do gruntownego posprzątania jest 2950 km technologicznych (według krawędzi jezdni) ulic i 3 mln m2 chodników. Sprzątanie odbywa się według zaplanowanego harmonogramu. Najpierw ekipy pojawiają się w centra komunikacyjnych i na głównych ciągach transportowych. W pierwszym tygodniu pracownicy MPO skupią się przede wszystkim na oczyszczaniu ulic i chodników na Starym Mieście, Podgórzu, Dębnikach, Bronowicach, Płaszowie i Nowej Hucie. Oczyszczanie pozimowe jest bardziej czasochłonne i intensywne niż standardowe podczas miesięcy letnich, które odbywa się według harmonogramu.

Każda ulica zazwyczaj jest wielokrotnie zmywana i oczyszczana, ponieważ w wielu przypadkach jeden przejazd nie wystarcza. Specjalistyczne pojazdy oczyszczające, takie jak zamiatarki i polewaczki, pracują w grupach po cztery-pięć aut.