W wieku 98 lat zmarł znany krakowski architekt, profesor Politechniki Krakowskiej Witold Cęckiewicz.
Witold Cęckiewicz urodził się w 1924 roku w Nowym Brzesku, jednak swoje życie zawodowe związał głównie z Krakowem. Tutaj w latach 1955-1960 pełnił funkcję głównego architekta Krakowa, a od 1970 roku był profesorem Politechniki Krakowskiej. Senat uczelni w 1995 roku przyznał mu tytuł doktora honoris causa.
Architekt Hotelu Cracovia i Kina Kijów
Architekt zasłynął z wielu krakowskich projektów. To on zaprojektował w latach 50. ubiegłego wieku Hotel Cracovia przy al. 3 Maja, a także sąsiednie Kino Kijów. Witold Cęckiewicz w rozmowie z przedstawicielami Instytut Architektury mówił, że w 1956 roku przebywał miesiąc we Francji. – Po powrocie przez tydzień nie wychodziłem z domu, bo nie mogłem pogodzić się ze światem, w którym żyje – podkreślił.
Powiedział, że wkrótce po tym powrocie przy Błoniach stał szkielet budynku, który po zakończeniu budowy miał być przeznaczony na siedzibę związków zawodowych. Po czasie zmieniono koncepcję i miał stać się biurem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
– Przyszedł październik i nagłe otrzeźwienie i zaniechano budowę. Zjawił się wtedy w Krakowie przedstawiciel firmy Orbis, który chciałby budować hotele. Tak się dobrze stało, że to było w moich rękach, bo z jednej strony marzył mi się potężny plac, a z drugiej strony mamy Aleje, które w dalszym ciągu są krakowskim ringiem. (…) Z tych marzeń została dobra w skali bryła hotelu Cracovia – wspominał.
Mówił, że doszło do niezwykle szczęśliwego zbiegu okoliczności, ponieważ z jednej strony planowano postawić reprezentacyjny hotel, a tuż obok kino, w którym miały odbywać się światowe festiwale. – To pozwoliło, w trakcie projektowania hotelu, osiągnąć wyższy niż w innych obiektach standard. A mnie pozwalano się „wyżyć” przy obu obiektach. Stąd muszę przyznać, że miałem pewne problemy, bo moje propozycje wychodziły dalej niż życzenia inwestorów. Przy Kinie Kijów powiedziałem, że chciałbym mieć miękką linie łączącą te dwie ściany – zaznaczał prof. Cęckiewicz.
Kardynał zlecił projekt budowy sanktuarium
Architekt był również projektantem biurowca dyrekcji PKP przy rondzie Mogilskim, siedziby wydziału mechanicznego Politechniki Krakowskiej. To on zaprojektował osiedle Podwawelskie oraz Mistrzejowice. W Krakowie przyczynił się również do budowy wielu kościołów, w tym kościoła św. Brata Alberta, kościoła na os. Na Wzgórzach czy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
– Dowiedziałem się (od kard. Franciszka Macharskiego – red.), że będę musiał zająć się tym zadaniem – tak w rozmowie z Centrum Myśli Jana Pawła II mówił o budowie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. – Broniłem się przed tym, bo chciałem cały wysiłek koncentrować na budowie ołtarza (na Błoniach – red.), żeby był dostatecznie okazały na kanonizację królowej Jadwigi – podkreślił.
Zdradził, że projekt budowy sanktuarium zaakceptował osobiście Jan Paweł II. – Ten podpis już wyblakł, ale dla mnie to było niezwykłe, bo gdzieś z otoczenia księdza kardynała usłyszałem, że po raz pierwszy Ojciec Święty podpisuje projekt – zaznaczył.