Do Sądu Okręgowego w Krakowie trafił akt oskarżenia przeciwko 40 osobom. Wśród nich są lekarze, którzy za łapówki mieli wystawiać fałszywe zaświadczenia o niezdolności do pracy.
– Głównym podejrzanym jest znany krakowski lekarz medycyny specjalista ginekologii i położnictwa 52-letni Wojciech P., zatrudniony w placówkach medycznych finansowanych ze środków publicznych na terenie Krakowa i Gdowa, który oskarżony jest o łącznie 130 przestępstw w większości korupcyjnych – informują krakowscy śledczy.
Medyk miał za 100 złotych wystawiać nieprawdziwe zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy, przez co ZUS miał stracić 600 tys. złotych. Oprócz tego usłyszał zarzut składania fałszywych zeznań.
Rodzinny „biznes”
– Oskarżona jest również jego matka osiemdziesięcioletnia lekarz medycyny Alicja P. zatrudniona w placówce medycznej finansowanej ze środków publicznych na terenie Krakowa, która również oskarżona jest o przestępstwa w większości korupcyjne polegające na przyjmowaniu korzyści majątkowych za wystawianie poświadczających nieprawdę zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy – podaje krakowska prokuratura.
Wśród oskarżonych znalazł się też 83-letni lekarz Romuald K., trzy pielęgniarki i położne w wieku od 29 do 63 lat: Weronika Sz., Anna L. i Jolanta P. Wśród reszty oskarżonych znalazły się osoby, które wręczały pieniądze lekarzom.
– Wszyscy oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień lub wyjaśniali odmiennie ze zgromadzonym materiałem dowodowym – informuje prokuratura.
W tej sprawie zapadły już dwa wyroki. Osoby skazane przyznały się do wręczenia łapówek. Postępowanie toczy się jeszcze wobec dwóch innych „pacjentów”, którzy przyznali się do zarzucanych im czynów.